новини від газети "День"

Обговорення подій, новин, які відбуваються у нашому рідному місті та Бершадському районі

Модератори: bershad, Korespondent

Re: новини від газети "День"

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:39

КУЛЬТУРА

Деревенский философ и лирик
О судьбе Василия Думанского
По Федор ШЕВЧУК
Винницкая область - С самого рождения, серьезные болезни ограничивались его к себе в постель. Но судьба составил за его физических недостатков с таким глубоким талантом и мудростью, что даже после его смерти, Василий Думанский еще открывая читателям новые, доселе неизвестные стороны его исключительный дар.

Будущий писатель родился в семье колхозников в деревне с очень символичным названием, Seredynka ("средний"), затерянный в глуши, вдали от крупных городов и даже из района города Бершадь. Его радость родителей была омрачена жестоким диагнозом: миелит, постепенного и неизбежного мышечной атрофии. Существовал нет лекарства от этой болезни еще в 1950-х годов, так же как не было позже, когда холодное солнце его жизни было место для хорошего ...

СЛОВО КАК СПАСЕНИЕ

С детства мальчик был обречен на неподвижность и кратковременное существование в четырех стенах своего дома. Когда он начал понимать, что он отличался от других детей, которые могли ходить, бегать, и frolick в полях и на берегу реки, его маленькое сердце была зажата со страхом и тревогой. Что делать, если его родители оставили его в санаторий? Его острый слух уловил фрагмент разговоры взрослых, и слышно было, некоторые «доброжелатели» советуют родителям отказаться от своего сына калекой и не усложнять себе жизнь, которая не просто, как это было. Однако его опасения были напрасны. Галина и Михаил, его мать и отец, выбрал для ухода за их сына. Кстати, они позже построил новый дом - на основе дизайна Василия. Его родители сделали все, чтобы мальчик не чувствовал бы себя обделенным. Его комната и сад возле дома, всегда были яркими детскими голосами. У него было много хороших друзей. Это выглядело как если бы они даже не заметили его инвалидности и обращалась с ним как с равным.

Но когда дело дошло до силы духа и интеллекта, Василий был гораздо более взрослой, чем его сверстники. Обучение принесла ему массу удовольствия (он был домашнее образование), и он получил диплом средней школы. В 1960-е годы его интересы были довольно очевидны: он любил читать художественную литературу, и попросил своих родителей купить ему больше книг, справочная литература, словари. Таково было начало его пути к познанию письменного слова. Это был его выбор - только один он мог сделать в данных обстоятельствах. Ему потребовалось время, чтобы понять, что слова бы спасти свою душу, и в то же время средства передать его путают мысли и эмоции других.

Он начал писать миниатюры, наблюдения за природой и людьми. Он полированной каждой фразы, так что может тронуть сердца других людей. Думанский считал, что его обязанности (и вызова) должен был принести радость другим через его миниатюры, стихи и афоризмы, а те, которые были далеко получит его письма, которые он любовно названный Сколько он пользовался их написанию, "маленький кранов". и как он ждал, чтобы получить их от кого-то другого!

Каждый из его писем является настоящим шедевром. Позже он говорил из его писем:

"И хотя я написал им в прозе, они отражали каждое движение своего сердца. Такие маленькие эскизы опытом называются исследования художниками, и используются для картин позже.

"Теперь, в зрелом возрасте, я бы назвал« маленькой краны, "мои частые буквы, ибо они вырваться за стены и летать высоко в кусочек синего над головой. Они улетят и никогда не возвращаться: они либо погибнут там, или сделать гнезда ... Я люблю лелеять мой "маленький кранов", а затем освободить их: пусть они погасить мой вечный долг людям, долги доброй воли, сострадания и доброты. Именно поэтому самые ценные вещи для меня были ручки, которые я использую, чтобы положить свой мир на бумаге, и часы, которые всегда спешат мне: "Давай-на-пришел-на-пришел-на ...» ".

Конечно, он был хорошо осведомлен о его физических ограничений. Но в то же время, он искренне ценят нишу, данный ему Богом:

"Мне повезло - я был распят за один раз. Из-за этого у меня не было плутать в лабиринте праведных и неправедных путей, или носить мое бремя на Голгофу, ни я делал никакого зла, потому что мои руки были прибиты. Только душа моя иногда стремятся к обычной человеческой жизни, - но каждый шаг мог бы сделать мои раны кровоточат.

"И потом, мое сердце охватил такие муки, что я хотел просить Бога о милости тогда и там. Но перемычки не позволил мне поднять лицо к небу. Поэтому, я должен был нести мои страдания неподвижно, чтобы дать фон на радость тем, кто мог ходить по земле ... "

Рустик ФИЛОСОФ

В начале своей литературной карьеры, когда его первое стихотворение было опубликовано в местной газете, а затем частые исследования и эссе, Думанского написал письмо ответ на статью писателя Наталья Okolitenko озаглавленном "Создание собственной радости", опубликованной в журнал Украины . В возрасте 22 года, он писал: "Какая радость жизни ты говоришь? Я страдаю от наследственных заболеваний, миелит, и деградация моей мышечной ткани идет полным ходом. Ничто не ждет меня, но и унижение существования, и скорейшего прекращения полной совести. Однако, я жажду смерти, чтобы не быть обузой для других.

"О том, как я буду жить? Только не вы идете по поводу советовал мне принимать поливитамины или что-нибудь еще такого рода, потому что для меня все медицинские усилия, а издевательство. Однако медицина не нести вину за то, беспомощными, когда он сталкивается природы, или то, что над природой ".

В своем ответе Okolitenko посоветовал молодому человеку попробовать литературы, когда она увидела признаки подлинного таланта в своем письме, а также предложил ей помочь. Но это, когда все закончилось. Тем не менее, в 1996 году странная женщина пришла к ней и сказал, что у нее на побегушках, чтобы дать писателю сердечное «спасибо» от Думанского за то, что показали ему правильный путь. Посетитель также вручил ей две книги Думанский, в скромных крышки, мой день и в ноябре , подписанный автором. Okolitenko написал ей второе письмо Думанский, но ответ пришел, когда ему было уже не было.

Деревня философ считал, что он жил последние дни своей жизни, все же он встретил свою смерть мужественно. Он воспринимал его как мудрого и мужественного человека и должно быть. На самом краю, готов сделать шаг в большой за его пределами, он писал как будто обобщения своего опыта:

"Существует что-то в жизни, которая даже важнее, чем счастье в своей повседневной смысле этого слова. Это миссия. Мне потребовалось много времени, чтобы осознать это, но понимание было чудесное вознаграждение за мои страдания. Вот почему я не жалею, что я был до конца, и прошлое не пострадал. Конечно, я мог только чуть-чуть по сравнению с другими - ровно столько, чтобы жить. Но даже эта мелочь дал такое богатство в моей душе, что я остановился на мучительные чувства моей собственной расточительности.

"Прямо сейчас, когда моя жилая площадь обрушения, и зубчатые стены безысходности поднимается на небо, я чувствую себя спокойным. Не покорены, а не в чести с чем-то - а, скорее, чувство выполнены.

"Я думаю, было бы замечательно, если бы все поняли, идея миссии. Затем, оба счастливы и несчастны, в бытовом смысле этого слова, будут чувствовать себя равными с точки зрения их "стоимость" в жизни. Это занимает от агонии ".

На протяжении многих лет его маленькие шедевры были опубликованы в газетах. В конце своей короткой, но яркой жизни две книги были напечатаны в Виннице. Они были авторами которого местное сельскохозяйственное предприятие, возглавляемое в свое время Федор Кавун, называется "аристократ духа" Олегом Chornohuz.

Владимир Лысенко, директор организации Винницкой области Национального Союза журналистов Украины, а также положить в массу усилий, чтобы способствовать публикации книг. Он напечатал специальный выпуск газеты со слов матери Думанского как заголовок: "Благодарю всех вас за услышав его сердце биться".

Когда Думанского первые книги были опубликованы, они имели много отзывов в прессе.

Автором одного из них, талантливый педагог и поэт (который, к сожалению, уже нет с нами) Степан Павленко, дал исключительно точную despription работы Думанского в. Он сравнил Думанского с еще одним Василий, Стуса, который сказал, хотя он был прикован головы до ног, его красноречивые фразы: "Бог уже родился внутри меня".

В своем обзоре, Павленко писал: "Боже, видели или невидимыми, присутствует в каждом слове Василий Думанский. В каждом мучительных и горьких слов, - но далеко не безнадежна и гнетущей. По его словам, которые, несмотря на бесконечные страдания и горя, преобладают света, любви и доброты, нет места для ненависти и злобы ".

Пытаясь найти общее определение для всех написанных Думанского является сложной задачи. Каждый из сотни его миниатюрах есть что-то индивидуальное и уникальное. Невозможно, чтобы сделать их - они должны быть прочитаны.

Думанского сделал медленный, но уверенный вход в литературу со своим короткие куски прозы, стихов и афоризмов, которые он называл «стреляет». Его голос был постепенно растет, и его талант становится сильнее. Но в то же время слабый свет его физического существования была выцветанию. В одном из своих писем он говорит, "у меня начались судороги души: теперь я жажду активной жизни, теперь я проскользнуть в пассивное существование - что в конечном итоге начинает выигрывать надо мной. Эти симптомы неизбежна ...

"Я буду сопротивляться, как всегда: потери мужеством такой же, как падение лицом вниз на землю, болезненные, уродливые, и унизительно. Существует выход из каждой безвыходной ситуации: это необычно, напротив обычного потока, и, следовательно, незаметным. Для меня это особое состояние души, которое позволяет мне быть опорой, а не обузой для кого-то. "

В своих последних двух лет он был слишком слаб, чтобы в максимально перевернуть страницу в книге, он едва мог держать ручку в пальцах, и написал, используя трафарет. И все же в его мудрость и силу духа, он превзошел других, даже если бы они были физически в состоянии. Односельчане пришли к нему за советом и пристально смотрел на его мнение. Молодые пары пришли за ним, чтобы благословить их прежде, чем свадьба - это стало традицией в деревне.

Когда его первая книга, My Day, был pubished, презентация состоялась в общинном центре деревни. Это было незабываемое событие. В следующем году, когда Думанского исполнилось 45, его второй сбор, ноября появилась. Его приезд был отмечают авторы Олег Chornohuz, Наталка Поклад, и Евгений Verbylo (тогдашний глава Национального союза журналистов). В следующем году, в начале июня 1996 года он скончался. день появилась несколько месяцев спустя, и нет никаких сомнений, что Думанского был бы среди ее авторов.

"ВЫБОР" ПАМЯТИ

Посмертное издание книги Думанского на выбор (Рада издателей) появились в Киеве в 2000 году. В него включены его первые две книги, а также третье, которое он закончил за три месяца до его смерти. Издание, составленное Таисия Sviatenko под редакцией Поклад, было организовано сообщество, со списком благотворителей приводится в конце книги. Позже, благодаря усилиям Sviatenko, это хорошо представлена ??коллекция была отправлена ??в крупнейших библиотек в Украине и по всему миру, для всех континентах, включая Антарктиду, где наши ученые работают на станции "Академик Вернадский". Презентация состоялась в Украинском Доме в Киеве.

Сейчас работа Думанского является частью учебной программы в школах Подолья [историческом районе на юго-западе Украины]. Кроме того, школьники по всей Украине писать диктанты на основе его текстов: они включены в коллекцию диктанты который выходит тиражом в несколько сотен тысяч экземпляров, утвержденным Министерством образования и науки.

Писатель и памяти философа особенно честь своих земляков, жителей Seredynka. Сельской школе домов мемориальная комната Василия Думанского - школа недавно была переименована в его честь. Кстати, самая красивая улица в деревне также носит его имя.

Каждый год 22 августа, в день рождения В. Думанского, существует праздник состоялся в селе, в честь лучших фермеров и почтить память своих известного земляка. Горит свеча перед портретом писателя на сцене общинного центра, а его произведения читаются вслух. Есть также книга выставки и фестивали традиционных ремесел. Местная газета Бершадский край (земля Бершадь) и совета местного сельскохозяйственного Прогресс компания инициировала Василий Думанский премии в 2000 году, ежегодно присуждается лучшим любительских корреспондент.

В этом году Думанского было бы 60. Поэтому подготовка к юбилею и торжества хороший повод, чтобы принести его наследия в центре внимания. В одной из своих миниатюр он писал: «Вечность безгранична. Вот почему все, что земная кажется таким крошечным по сравнению с ним. Мы но падающие звезды, и наша главная миссия заключается в блеск, а не тратить "Это то, что он был для всех, кто его знал и кто был тронут его работ:. Яркие, сияющие звезды.

Федор Шевчук, заслуженный журналист Украины, был редактором первых книг по Думанского
www.bershad.com.ua - портал Бершадського району
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:40

Образ жизни по-ольгопольски
Усилиями неугомонного Павла Каленича и газеты «День» Ольгополь стал в эти дни одним из центров культурной жизни на Виннитчине
Олег НЫЧ, Винницкая область. Фото автора

ЧЕРЕЗ ВЫСТАВКУ — МИНУТА ЕДИНЕНИЯ СО ВСЕЙ УКРАИНОЙ

ГУМАНИТАРНАЯ ПОЛИТИКА В ДЕЙСТВИИ

ОЛЕГ НЫЧ ПОЛУЧИЛ БЛАГОДАРНОСТЬ ОТ АДМИНИСТРАЦИИ ЗА ПОМОЩЬ В ПРОВЕДЕНИИ ФОТОВЫСТАВКИ

БОРИС КОРПУСЕНКО — ПОСТОЯННЫЙ АВТОР ФОТОМАТЕРИАЛОВ — ЗНАКОМИТ РАБОТНИКОВ РЕДАКЦИИ «ЧЕЧЕЛЬНИЦЬКОГО ВІСНИКА» СО СВЕЖИМ «Днем»

Когда в Ольгополь приехала выставка «Дня», для размещения фоторабот нам дали помощника — местного жителя Юру. Он до этого не был особым ценителем фотоискусства и помогать должен был из-за того, что суд назначил ему за хулиганство 40 часов общественных работ. Странная вещь, но за два дня с Юрой произошла интересная метаморфоза. Ведь по логике, он должен был просто отбывать свои часы наподобие хулигана Феди, героя известного фильма Гайдая. Но эта работа его действительно увлекла, и он стал воспринимать ее не как наказание, а как награду. И даже когда его «рабочие» часы закончились, Юра с удовольствием помогал нам расставлять фотографии и даже привел своих детей и жену. Он с восторгом водил их по выставочному залу и показывал наиболее интересные, по его мнению, фотоработы.

Мне показалось, что за эти два дня его манеры изменились к лучшему.

И здесь я вспомнил своего друга детства Андрея. Судьба распорядилась так, что, реализовывая свой духовный посыл, он стал священником. Однажды я спросил его, что он считает основным в своей работе. Он ответил: «Спасать заблудшие души».

Возможно, это и прозвучит слишком патетически, но когда в душе человека происходят перемены к лучшему, то это является самым большим смыслом любого дела.

«Не нужно думать, что духовность сводится только к идеям. Духовность — это образ жизни». Эти слова Сергея Крымского являются отражением того, что делают газета «День» и ее главный редактор Лариса Ившина.

Постоянная модернизация хозяйства, а соответственно и духовных запросов людей — это образ жизни Павла Каленича. В Ольгополе говорят: «Каленич ни с кем не соревнуется, но всегда идет впереди».

Поэтому главный редактор газеты «День» и руководитель агрофирмы «Ольгополь» не просто партнеры, они в первую очередь единомышленники.

Поэтому неслучайно Ольгополь уже третий раз принимает фотовыставку «Дня».

Местный дом культуры является той частицей нового лица поселка, которое ольгопольчане называют «Голливуд». Ландшафтный парк с фонтанами, аллеями, морем цветов и памятником Александру Пушкину (Несколько лет назад в местной прессе появилась заметка: в архивах якобы нашли стихотворение, написанное Александром Пушкиным именно в Ольгополе. Автор произведения не только обращается к поселку «ай да Ольгополь» и называет его «Скверным городишкой», но и приводит подробности путешествия: «Здесь вот кареты я сломал. Да сто рублей еще спустил в картишки». — Ред.) является украшением не только Ольгополя, сюда приезжают гости со всей Украины. В последнее время лучшим подарком для местной детворы являются роликовые коньки, на которых они с удовольствием катаются в специально для этого созданной пешеходной зоне.

Абсолютно нетипичный для поселка пейзаж. Таким же нетипичным является отношение Павла Каленича к гуманитарной сфере на селе. Он считает, что перестройка инфраструктуры и духовное возрождение — процесс целостный. Фотовыставка газеты «День» — это один из двигателей такого возрождения.

На открытие такого почтенного всеукраинского мероприятия были приглашены руководители местных предприятий, работники заведений образования и культуры, представители прессы, ученики и студенты. Пожаловали также друзья Павла Каленича из соседних областей.

В своем вступительном слове директор по развитию газеты «День» Татьяна Онищенко сказала, что вместе с выставкой в Ольгополь приехала частица души главного редактора Ларисы Ившиной. И эта частица присутствует в газете, книге и в каждой фотоработе. Предыдущие выставки, которые проходили в Чечельнике, открывала Лариса Алексеевна. И хотя в этот раз она не смогла приехать, мы чувствовали ее присутствие во всем. В первую очередь в теплой атмосфере этого праздника и, конечно, в уровне интеллектуального и духовного общения. Как сказал Павел Каленич, такое общение вдохновляет на добрые дела.

Татьяна Викторовна рассказала об акциях и проектах «Дня», который в этом году будет праздновать свое 15-летие. Как оказалось, гости хорошо знакомы со всем, что делает коллектив газеты, ведь юг Подолья читает, выписывает «День» и активно участвует в его инициативах. Вот и в этот раз местные бизнесмены, депутаты областного и районного советов, другие приглашенные с удовольствием приобщились к акции «Подарок родной школе». Книги из Библиотеки «Дня» и подписку на газету получили все школы района, а также местное профессиональное училище и библиотека. Павел Каленич, вручая книги директору Тартакской школы Николаю Колосову, сказал, что хорошую книгу нужно читать в тепле и уюте, поэтому свой подарок дополнил обещанием, что к новому учебному году в школе будут установлены современные окна.

Конечно, мы с бывшим фотокором «Дня» Борисом Корпусенко тоже приобщились к этой акции. Книги из Библиотеки газеты получили школы Ольгополя и села Воронковцы Староконстантиновского района, что в Хмельницкой области.

Борис также поблагодарил своего учителя фотографии Вячеслава Домбровского за то, что много лет назад, приобщая детвору к «магии красного света» в фотолаборатории школьного кружка, он фактически определил судьбу своего ученика. Учитель, растроганный до слез, получил в подарок книги и ту фотокамеру, с которой Борис начинал свою профессиональную деятельность.

Виктор ЗЕМНОРИЙ, член Национального союза журналистов и Союза фотохудожников Украины, корреспондент газеты «Гайворонські вісті» (Кировоградская область):

— Для того, чтобы приехать на открытие выставки, мы с несколькими моими земляками сбросились на горючее. Я лично был на предыдущих двух и эту также не мог обойти. Моя дочь Наталья, которая редактирует районную газету, не пропускает вернисажи в Киеве и других городах, поэтому мы постоянно следим за новостями в этой сфере. Мне уже 73-й год, но считаю, что даже в таком возрасте не стыдно поучиться на лучших образцах фотоискусства, представленных здесь. И большое спасибо Павлу Евгеньевичу за постоянное внимание не только к материальному, но и к духовному. Так как не хлебом единым жив человек.

Александр ГОРДИЕВИЧ, бывший фотокорреспондент «Укрінформ» и «УНІАН», Винница:

— Для выставки отобраны очень красивые, интересные и профессиональные фото со всех уголков Украины. Сегодня в Ольгополе настоящий праздник. С тех пор, как я в последний раз здесь был, поселок разительно изменился в лучшую сторону. Есть здесь такие уголки, которые можно смело приравнивать к Западной Европе.

К сожалению, обстоятельства в последнее время складывались так, что я не имел возможности принимать участие в фотоконкурсе «Дня», но в этом году для такого хорошего дела обязательно отберу несколько лучших работ. Газета «День» во всех своих делах поднимает планку на самый высокий уровень. Сегодня среди печатных СМИ это наиболее интеллектуальное издание. И при этом нет какой-то дистанции от обычных людей. И то, что сегодняшнее событие происходит не в большом городе, а в поселке Ольгополь, еще раз подтверждает демократичность газеты. Ее видно на выставке, на фотографиях, представленных обычными фотолюбителями, работы которых по мастерству иногда превосходят работы известных мастеров.

Анна ЮРАШ, пенсионерка, Ольгополь:

— Хочется жить в красоте и гармонии, чтобы было чисто, цвели цветы, дома были красивыми, а люди улыбающимися и счастливыми. Мы всей семьей пытаемся создать такую красоту вокруг себя. Поддерживаем порядок в доме и во дворе, приучаем детей к порядку. В прошлом году, при инициативе и финансовой поддержке Павла Каленича, в Ольгополе проходил конкурс на лучшее благоустройство двора, и мы получили первый приз — 5 тысяч гривен. Хочется, чтобы наш поселок был красивым и опрятным. Красота мира и красота души — это вещи, которые неразрывно связаны между собой. Поэтому такие акции, как сегодняшняя фотовыставка, должны стимулировать к тому, чтобы мы жилы лучше. Фотография «Летняя кухня» заставляет задуматься, что нужно сделать, чтобы жить достойно и вместе с тем интересно и доступно.

Сергей ШЕПИТКО, председатель Чечельницкого районного совета:

— В прошлый раз, когда к нам приезжала выставка «Дня», я осмотрел ее до открытия, а затем пришел вечером, когда было меньше людей, и смотрел еще несколько часов. Каждая фотография отражает жизнь благодаря огромному таланту авторов. Я вижу здесь невероятное количество сильных работ и обязательно еще приду сюда, чтобы еще раз увидеть эту красоту и осмыслить ее. Выражаю огромную благодарность главному редактору газеты «День» Ларисе Ившиной за возможность окунуться в праздник эмоций и красоты. Мы всегда рады видеть вас на подольской земле.

Иван ВОЛОШЕНЮК, заслуженный журналист Украины, член Национального союза писателей, Винница:

— Впечатления прекрасные. Я побывал на многих выставках и могу сказать, что эта соткана из художественных шедевров. Она ошеломляет. Ее нужно смотреть неделю, потому что трудно сразу постичь такую массу таланта. К красивому изданию тянутся красивые фотографы. А еще она насыщена атмосферой доброты. Очень эмоциональна, как на фото Руслана Канюки «Страна грез» и на многих других фотографиях. Здесь нет надуманности, жизнь изображена такой, как она есть. Очень хорошо, что такое плодотворное сотрудничество газеты «День» и агрофирмы «Ольгополь» дает прекрасные результаты. Пример этого — сегодняшний праздник.

Нина КУЧЕР, директор школы с. Каташин Чечельницкого района:

— Я впервые на фотовыставке. Увиденное поражает, удивляет и вдохновляет. Все фотографии очень талантливые и интересные. Очень хорошо, что здесь мало политики, количество которой в нашей жизни иногда просто зашкаливает. Зато очень много фотографий, заставляющих задуматься над нашей жизнью. Некоторые фото просто выстреливают проблемой. Когда смотришь на снимок «Летняя кухня», понимаешь всю глубину сегодняшнего кризиса. Вместе с тем, выставка вселяет оптимизм и понимание того, что все можно преодолеть, как на фото Евгения Машурова «Свадьба на все село». Спасибо за прекрасные подарки — книги из Библиотеки «Дня». Я успела просмотреть несколько публикаций из «Экстракта +200» и хочу сказать, что это очень интеллектуально.

Александр КОЛИСНЫК, житель Ольгополя, заместитель директора районных электросетей:

— Сегодня у меня день рождения, поэтому открытие фотовыставки в такой день я могу считать подарком. Ведь, что может быть лучшим подарком, чем получение душевного наслаждения от общения с настоящим искусством. Хочется выразить благодарность руководителю агрофирмы за поддержку такой замечательной акции газеты «День». Каждый раз, посещая фотовыставку, открываю для себя новые грани человеческих отношений. Мы имеем возможность видеть Украину глазами талантливых фотографов. Украина разная, она и смеется, и плачет.

Особое впечатление произвел на меня снимок «Последний урок». Здесь зафиксировано действительно прекрасное и трепетное мгновение прощания с детством. Желаю газете «День» новых творческих достижений, новых прекрасных снимков. Очень надеюсь, что такая хорошая традиция, как фотовыставка «Дня» в Ольгополе, будет продолжаться много лет.

Федор ШЕВЧУК, заслуженный журналист Украины, корреспондент областной газеты «Вінниччина», Бершадь:

— Мы искренне завидуем своим соседям, которые имеют замечательную возможность непосредственно знакомиться с лучшими образцами фотоискусства. Мечтаем, что и в наш райцентр когда-то приедет такая выставка. В целом же считаю «День» газетой не просто для людей вдумчивых, а в первую очередь изданием, которое приглашает читателя к сопереживанию, размышлениям и поиску верного пути. Такому фотоконкурсу мог положить начало только «День». Ведь лучшие фотографии — это образцы высокого искусства. Они надолго остаются в памяти. И после просмотра выставки выходишь из зала одухотворенным, очищенным от всего наносного и искусственного. Катарсис в чистом виде!

Максим НЫЧ, участник и призер фотоконкурсов «Дня»:

— Фотография — это всего лишь зафиксированный момент — доля секунды. Но и наша жизнь состоит из таких моментов: радости, печали, счастья, удивления. Уже в третий раз я получил возможность посмотреть фотовыставку. Сначала в Киеве, потом во Львове и вот в Ольгополе. И каждый раз я нахожу для себя что-то новое и интересное. Здесь можно многому научиться.

Для меня фотография за несколько лет стала неотъемлемой частью жизни, и все это именно благодаря Фотовыставке «Дня». Впервые попав на фотовыставку в 2007 году, я был просто поражен увиденным, я никогда раньше не видел таких работ, и именно это изменило мой взгляд на настоящее фото. С того момента уже четыре года я активно занимаюсь фотосъемкой. И за это я очень благодарен газете «День» и пани Ларисе Ившиной лично за ее титанический труд, который приносит удовлетворение людям и меняет взгляды на жизнь. Жду с нетерпением новой Фотовыставки «День-2011».

Ангелина ПЬЯНИЩУК, школьница, 13 лет, пгт Чечельник:

— Уже во второй раз я побывала на фотовыставке газеты «День». Для меня это праздник. Впечатлений от увиденного много, ведь в каждой работе — целая жизнь. Фотографии реалистичны и вызывают целую бурю эмоций: от улыбок до слез. Безразличным на такой выставке не остался никто. Вся Украина предстает перед нами близким и родным домом. Мы живем среди таких прекрасных людей, вокруг изобилует такая замечательная природа, и эту красоту с помощью объектива можно передать другим людям. Искренняя благодарность художникам, которые работали над фотокартинами, благодаря им мы все смогли почувствовать те минуты радости и печали, которые переживают их персонажи. После просмотра возникает желание взять в руки камеру и фотографировать все-все, что нас окружает: друзей, родню, живую природу и просто незнакомых людей. Хочу призвать всех посетить эту прекрасную фотовыставкую.

Николай КОЛОСОВ, директор школы с. Тартак Чечельницкого района:

— Выставка просто непревзойденная. Каждый раз, когда только появляется возможность, я с удовольствием пересматриваю эти прекрасные работы. Трудно даже выделить какую-то конкретную фотографию. Нравятся все. А сегодняшний просмотр вдохновил меня на такие слова:

«Не знаю, як у кого, а у мене
Бува, і серед ночі
перед очима постають
Ось ці яскраві,
незабутні фото,
Які (а це вже без прикрас)
життя нам додають.
У кожному із них
страждання автора,
а часом каяття,
Його бажання «вихопити»
ту єдину мить,
Яка кричить, благає,
заклинає,
Волає, щось зробити, щось змінить.
Отож, вам вдячність,
що не має меж,
І вірить чечельницький люд
у ваше світле майбуття,
Бо це ж не просто
фотокадри,
Це є глибинна
філософія життя.»

После открытия фотовыставки в 2009 году газета «День» писала: «Некоторые посетители мудро отмечали, что фотовыставку «Дня» можно назвать «альтернативным телевидением». Потому что такой страны, которую видим на этих фотографиях вы, к сожалению, не увидите на экране. Как будто ее и нет совсем... Между тем, таких городков, как Чечельник, с присущей им особой украинской экзотикой — сотни, может, даже тысячи... Куда ни кинь взор — фантастическая страна, которая так нуждается в нашем внимании и любви!».

Сегодня мы еще раз с огромным удовольствием ощутили эту атмосферу внимания и любви.

Мы любим «День». Ждем новых встреч и новых впечатлений.
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:40

Суспільство

Коротко / СУСПІЛЬСТВО
Немовля померло двічі

Спецкомісія Міністерства охорони здоров’я України завершила розслідування смерті малюка у пологовому відділенні районної лікарні в Бершаді, що на Вінниччині. У новонародженого хлопчика після кількох годин життя лікарі констатували клінічну смерть і ще живим по морозу віднесли до холодного моргу. Через 40 хвилин одна з медсестер помітила, що він живий. Лікарі реанімували дитину, але не врятували. Комісія перевірила лікарняні документи за час вагітності породіллі, вивчила технічні можливості пологового відділення, а також опитала батьків дитини та причетних до цього випадку лікарів і зробила висновки. Один з них полягає у тому, що при констатації біологічної смерті лікарі допустили помилку і передчасно транспортували дитину до анатомпатологічного відділення. В зв’язку з цим від службових обов’язків відсторонено кілька лікарів, зокрема і завідувача пологового будинку. Вже порушено кримінальну справу. Звернутись до лікарні із позовом про відшкодування планує і молоде подружжя, яке втратило свою першу дитину. Минулого року на Вінниччині померло майже 160 новонароджених, повідомляє Мирослава СОКОЛОВА, Вінниця.

Iдуть податкові гінці в усі кінці

18 гінців у ці дні падають з ніг у стародавньому Кам’янці-Подільському на Хмельниччині. Вони розносять запрошення громадянам від податкової інспекції, аби ті не забули задекларувати свої доходи, одержані у 2002 році за неосновним місцем роботи. Виявляється, таких сумісників у 110-тисячному місті над річкою Смотрич дуже багато — 17009 осіб. Гінцями ж стали студенти Подільської державної аграрно-технічної академії. У вільний від лекцій і семінарів час майбутні агрономи, зоотехніки, бухгалтери вручають запрошення сумісникам, пояснюють, що, задекларувавши свої доходи, останні надалі спатимуть спокійно. «Досвід наших колег із Кам’янця-Подільського, які залучили до співпраці добровільних помічників-студентів, схвалюємо, узагальнюємо, поширюємо в інших містах і селищах», — повiдомив «День» начальник відділу Хмельницької ОДПА Ростислав Семків. У краї — 109895 громадян, які одержали доходи за неосновним місцем праці. За словами Ростислава Семківа, податківці йдуть назустріч дуже зайнятим людям: «Продовжили робочий день, працюємо й у вихідні». Він згадав, що за 2001 рік один громадянин задекларував більше нiж мільйон гривень чистого прибутку, двоє — більше нiж 0,5 мільйона, i сподівається, що до 1 квітня 2003 року мільйонерів виявиться більше, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

Харків відмовляється від боржників

Харківська міська рада на своїй сесії визнала недоцільним приймати у комунальну власність міста підприємства «Харківські теплові мережі» і ТЕЦ-3. До цього депутати міськради і працівники міськвиконкому не раз заявляли, що ці підприємства повинні належати місту. Причина відмови — так звана тарифна різниця між діючими тарифами і реальною собівартістю виробництва та поставки тепла безпосереднім споживачам. На сесії були оприлюднені такі дані: збитки ХТС від тарифної різниці становлять 79,5 млн. грн., а борги населення за спожитий газ перевищують 100 млн. грн. Кредиторська заборгованість підприємства становить 195 млн. грн. Як покрити ці збитки — поки що невідомо. Депутати зробили висновок, що перекласти чужі борги на міський бюджет вони не мають права, повідомляє Михайло БІДЕНКО, Харків.

Не полюйте на диких гусей!

Нещодавно представники коаліції «За дику природу» та активісти громадських екологічних організацій зібралися біля Міністерства екології та природних ресурсів України. Вони вимагали не затверджувати рішення про зняття заборони весняного полювання на гусей, яке діяло протягом сімдесяти семи років. Екологи стурбовані, що ця подія стане офіційною легалізацією браконьєрства. На відстані відрізнити диких гусей від рідкісних, занесених до Червоної книги України та Європейського Червоного списку, недосвідченому мисливцеві важко. А, зважаючи на те, що останнім часом у мисливстві багато новачків, це вже стає проблемою. Часто під дробини потрапляють і лебеді.

Микола РУДЬ, головний редактор журналу «Натураліст», президент Ліги захисту права на життя та сприяння рівновазі в природі, говорить: «Птахи, які повертаються на гніздування з вирію, це — найкращий генетичний матеріал. Вони зуміли вижити. А перше, що вони тут зустрічають, — заряд дробу. Не використовуються альтернативні види полювання, наприклад, ловецьких птахів. Вони відбирають від популяції гірших, тих, хто погано вилиняв, має травми і хвороби, і цим покращують популяцію. Зброя цього не робить. І ще.

Візьмемо пробу з драгви й мул з будь-якої водойми в мисливському господарстві. Ми знайдемо велику кількість дробу, свинець. Свинець — це кінцевий продукт розпаду урану, а солі свинцю — розчинні. Прилітають інші птахи, вони проціджують цей мул у пошуках личинок, заковтують його. У шлунку качки можна часто знайти дроб. Це отруєння організму, а захворювання, яке при цьому виникає, — сатурнізм — практично невиліковне. У всьому світі пропонуються альтернативні форми полювання: з луком, арбалетом, з ловецькими птахами. Вони не дають негативних наслідків, повідомляє Леся ШАПОВАЛ, «День»
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:41

Український медіа-простір: форма перемагає зміст
Анатолій МАТВIЄНКО, народний депутат України, голова Української республіканської партії «Собор»

Зображення

Декілька днів тому автори телепрограми, в якій я брав участь, поставили глядачам запитання: «Хто продає Україну?» І запропонували варіанти відповіді. А коли я вголос заявив: «Так робити не можна!»— милий і інтелігентний ведучий щиро образився. Власне, враження від тієї програми (а також від багатьох інших подібних програм, у яких мені припадає брати участь час від часу, але бачити й чути — мало не щодня) і спонукали поділитися своєю тривогою з читачами «Дня», газети, яка завжди намагається знайти нелінійні відповіді на складні запитання.

Почну з аксіоми: демократія — це не лише вільний, але й, у першу чергу, усвідомлений вибір, що ґрунтується на можливості отримати повну й адекватну інформацію про суть проблеми, яку доводиться вирішувати. Причому вибір між політиком А і політиком Б — не найскладніший. Значно тяжче буває вибрати між шляхом А і шляхом Б розв’язання певної пекучої проблеми, що постала перед суспільством.

Адже майже ніколи якийсь один варіант не буває безпрограшним і безболісним й містить лишень очевидні переваги. Лишень оцінка складного балансу всіх «за» і «проти» в масштабах усього суспільства дозволяє зробити оптимальний вибір (знов таки, оптимальний для суспільства в цілому — бо дехто може виявитися й у програші, але цей програш урешті- решті буде компенсовано виграшем багатьох інших).

Приклади? Cкільки завгодно. Вступ України до СОТ, який по довгих роках тяжкої боротьби стане ось-ось доконаним фактом, справді створить проблеми для декількох важливих галузей національної економіки — тих, де наш товаровиробник є наразі недостатньо конкурентоспроможним. Але переваги від цього вступу, шанси, що відкриються перед конкурентною українською продукцією на світових ринках, перекриють ці втрати. Не говорю вже про те, що лише на основі членства в СОТ можна говорити про зону вільної торгівлі з ЄС, без якої, в свою чергу, всі наші розмови про євроінтеграцію залишаться порожніми балачками.

Приклад другий — членство України в НАТО. Воно безумовно вплине на відносини з Росією. Не тому, що Росія взагалі не дружить з країнами НАТО (ніщо не заважає Москві підтримувати теплі стосунки не лише з одним із засновників Альянсу, Парижем, а й з новоприйнятою Софією, яку не так давно вважали столицею «шістнадцятої республіки СРСР»). А тому, що випадок Києва (а заодно й Тбілісі) — для Москви особливий. Він справді тяжко вражає імперську ментальність, що досі панує і в російських коридорах влади, і в суспільстві взагалі. Але переваги, що їх отримає Україна від членства в Північноатлантичному альянсі (у плані національної безпеки й підвищення внутрішніх стандартів у багатьох сферах) з лихвою компенсують ці труднощі (які рано чи пізно буде полагоджено).

Отже, в обох випадках (а такі приклади можна множити до нескінченності) суспільство могло б скласти визначену думку про суть проблеми, лише спокійно вислухавши всі аргументи «за» і «проти». Але — саме аргументи, а не вигуки: «Нас продають НАТО!», або «Нас хочуть продати москалям!» Бо кожну проблему можна примітизувати, звести в площину двох чи трьох гасел (і, звичайно ж, пошуку ворогів, які одні тільки й заважають...). Таким чином, поверхові дискусії між політиками поглиблюють існуючі протиріччя замість того, щоб демонструвати повагу до права кожного мати власну думку. Плекати толерантність вкрай важко, і нерідко ЗМІ, на превеликий жаль, лише допомагають вкорінювати звичний вже парадокс: чим зневажливіше ставишся до опонента, чим нахабніше попираєш право на альтернативну думку, тим більше симпатії викликаєш у телеглядачів.

Саме цим і була викликана моя болісна реакція на згаданій телепередачі. Адже справді складну дилему було підмінено примітивним пошуком ворога...

Поза сумнівом, українське телебачення (яке є одним із найважливіших інструментів формування поглядів і уподобань наших громадян) стало протягом останнього десятиліття значно видовищнішим. Інша річ — якою ціною цього досягли. Смію стверджувати — надто часто глибокий зміст було принесено в жертву яскравій, подекуди й просто епатажній формі. Звісно, готувати змістовні передачі значно складніше, ніж підхоплювати кон’юнктуру скандалу і в такий спосіб підіймати рейтинг. Як наслідок — майже всі знають, хто кому з політиків дав ляпаса, але лише невелика частина аудиторії знає через що, і вже зовсім одиниці — що за цим криється насправді.

Не говорю вже про вимивання з «сітки» мовлення передач пізнавальних і просвітницьких — про це говорили вже багато. Моє покоління, виховане, зокрема, на «Клубові кіно мандрівників» і «Очевидному-неймовірному» (які відкривали мені, школяру з провінційної Бершаді, а згодом — студентові з Дублян, незнані доти обшири) відчуває цю втрату гостро. Молодь — не відчуває її зовсім, бо не знає, що втратила.

Не нарікатиму на те, що «серйозні» фільми показують пізно вночі, а класичну музику не транслюють зовсім. І ми вже маємо покоління, яке не бачило жодного фільму Довженка. І не чуло жодної опери Лисенка.

Зупинюся на іншому: в телепросторі царюють Їхня Величність Телесеріал (він же — «мильна опера»), поп-концерт (обов’язково з гумористами, насамперед, московськими) і Ток-шоу. А в FM-ефірі — «попса». Часом — доброї якості, а ще частіше — не надто...

Відтак українцям не лише прищеплюють не надто вишуканий смак. Їх системно відучують серйозно й відповідально говорити про серйозні й відповідальні речі. Адже політичне ток-шоу по-українськи має власні закони. Воно не потребує вміння складно аргументувати, вести логічну дискусію. Тут — важливо вміти в просторі кількох речень поділити всіх на «своїх» і «чужих», чітко назвати, де «чорне», а де «біле». Словом, визначити, «хто продає Україну» (і хто, відповідно, її рятує).

Людина, яка приходить сюди з наміром переконувати глядача (а не примітивно маніпулювати ним), заздалегідь опиняється у програшному середовищі.

Адже для дискусії потрібні принаймні дві речі: мінімальний час на те, щоб викласти власні аргументи. І готовність опонента саме до дискусії (а не до обміну завченими гаслами). Скажімо, я переконаний: можна (і потрібно) обговорювати проблеми російської мови в Україні. Але коли до такої дискусії журналістами запрошено, з одного боку, платного очільника одного з найодіозніших російських фондів, що діють в Україні (який на повному серйозі пише, наче прибульця з Москви вже на Харківському вокзалі б’ють по голові томом «Кобзаря» за кожне російське слово, а місцевих російськомовних загнано в гетто), а з другого — одного з найрадикальніших українських «крайніх» (який щиро переконаний, що всі «змоскалізовані» — то «воріженьки», які «згинуть, мов роса на сонці»), нічого конструктивного з такої розмови не буде. Буде лишень бійка, що потішить когось невибагливого, а в людей нормальних викличе відразу. Але виробленню консенсусу аж ніяк не сприятиме.

І наявність навіть однієї з двох перелічених вище осіб так само унеможливить нормальну дискусію — адже інтелігентний і спокійний співрозмовник неминуче або пасує, бачачи, як логічні аргументи відскакують від його опонента, наче горох від стінки, а у відповідь лунають заздалегідь завчені твердокамінні «кліше», або ж починає сам «зриватися» на тональність опонента (за що потім сам довго себе картає).

Робити ж нормальні (й цікаві!) аналітичні передачі, присвячені гострим суспільним проблемам, наше телебачення або вже розучилося, або ж так і не навчилося.

Розучилося воно робити й добрі просвітницькі та пізнавальні програми (були ж вони колись не тільки на ЦТ-1, а й на УТ!) Забуло, що можна транслювати час від часу й театральні вистави, опери чи симфонічні концерти. А колись же можна було тут почути записи і з театру імені Франка, і міланської «Ла Скала». Власне, був присутній увесь набір культурної продукції, який сьогодні доступний глядачам усього цивілізованого світу — але не нам, українцям.

Телевізійні менеджери скажуть: на все перелічене мною немає сьогодні глядацького попиту. Але ж саме телебачення формує сьогодні такі смаки, щоб попит на високе мистецтво й на розумну аналітику ніколи й не виник. (Справедливості ради зазначу: і наші політики чинять цілком аналогічно: замість того, щоб пояснювати виборцям неминучість нехай непопулярних, але вкрай необхідних реформ, вони, натомість, говорять те, що, на їхню думку, виборці хочуть від них почути...)

Очевидно, що це хибне коло потрібно якось розбити. Як? Думки експертів розбігаються. Одні вважають, що панацеєю є розвинуте громадське мовлення за кращими західними зразками (за приклад найчастіше називають Бі-Бі-Сі). Інші обстоюють потужне державне мовлення (мушу визнати: на державних УТ-1 і УР-1 більшою мірою, ніж деінде, збереглися «розумні» передачі — у тому числі й пізнавальні та просвітницькі; а державний радіоканал «Культура» є чи не єдиним острівцем, де ще живе «високе» мистецтво). Але водночас рейтинг УТ-1 не перевищує кількох відсотків, а УР 1 з «Культурою» присутнілише на архаїчному «дротяному» мовленні й на екзотичних довгих хвилях та на «низьких» УКХ, і не мають жодних шансів виграти конкуренцію зі станціями актуального FM-діапазону (а тут лише радіо «Ера» наважується закликати думати, інші — пропонують в різний спосіб «відірватися»).

За роки незалежності в Україні таки сформувався власний інформаційний простір. Ми вже й забули той час, коли найпопулярнішим у нас був телеканал «Останкіно» (і коли його перекомутація в середині 90-х викликала гарячі протести не лише на «зросійщеному» сході, але й у «свідомій» Галичині). Але за наповненням цей інформаційний простір мало відрізняється від того, що отримує московська публіка. Найбільшим досягненням мусимо вважати український дубляж тих- таки серіалів. А ось нічого подібного до московського повноформатного телеканалу «Культура» ми так і не створили.

Але ж чому ми досі повинні порівнювати себе лишень з Москвою? Чому б не згадати про європейські стандарти (якщо ми вже визначилися з нашим зовнішнім вектором)? А тут порівняння виявиться явно не на користь Києва. І порівняння не лише з Парижем, Лондоном чи Берліном. А навіть з близькою і скромнішою за параметрами Варшавою. Принаймні, польському слухачеві/глядачеві пропонують ще щось, окрім телесеріалів-попконцертів-ток-шоу. В цьому легко пересвідчитися, клацнувши перемикачем каналів у першому-ліпшому номері польського готелю. А «розумні» статті, які в нас друкує надто обмежений набір видань (здебільшого, не найтиражніших!), у Польщі щоденно з’являються в масових «Газеті виборчій», «Жечі Посполитій», «Дзєнніку» з мільйонними накладами.

Причиною нашого стану «рішучої перемоги форми над змістом» є аж ніяк не брак інтелектуального продукту. В Україні є доволі яскравих журналістів, публіцистів, педагогів та вчених, здатних писати та виступати на різні теми, здатних саме переконувати, а не зомбувати. У нас знято унікальні історичні пізнавальні серіали «Невідома Україна» (у понад ста серіях!) і «Собор на крові». Але хто бачив ці серіали (показані або на малорейтингових каналах, або в незручний нічний час)? А якби побачило їх більше глядачів, то й тональність дебатів щодо НАТО чи ОУН/УПА, переконаний, була б дещо інша...

Отже, висновок. Формально задовольняючи вимоги більшості громадян у поп-концертах, «мильних операх» та навіть у ток-шоу (зокрема, й з політиками), український інформаційний простір разом з тим не виконує найважливішого суспільного запиту: донесення глядачеві/слухачеві такого обсягу інформації (і в такий спосіб), аби цей глядач/слухач ставав освіченим і культурним громадянином, готовим до виконання своєї громадянської функції.

Автор цих зауважень не є медійником і тому не пропонує фахових рецептів лікування недуги. Але й усвідомлення самого факту недуги вже є необхідною передумовою початку лікування й одужання. А для початку пропонував би колегам-політикам експеримент — дружно відмовитися від участі в передачах формату, що скерований виключно на досягнення скандального зовнішнього ефекту й де цілком відсутній важливий для суспільства зміст.
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:41

Благодать над селом Поташня
Вже всьоме на Поділлі проводиться культурно-мистецька акція
Федір ШЕВЧУК, Вінницька область

Зображення

КРАЩІ ТВОРИ УЧАСНИКІВ ПРОЕКТУ НИНІ МОЖНА ПОДИВИТИСЬ НА ВИСТАВЦІ «ПОТАШНЯ — ЧАРУНКА ПОДІЛЛЯ: СІМ ЛІТ», ЯКА ПРОХОДИТЬ У КИЄВІ У НАЦІОНАЛЬНОМУ МУЗЕЇ ЛІТЕРАТУРИ

Завдяки групі ентузіастів невелике село Поташня стало відомим далеко за межами Вінниччини. А починалося все з ініціативи Прокопа Колісника — уродженця села, відомого художника, чиї роботи представлені у найпрестижніших галереях світу. Нині у приміщенні старої школи діє унікальний заклад — картинна галерея та музей, і не просто краєзнавчий, а музей культури села. Поява цього закладу стала можливою завдяки творчій співдружності митця та мецената в особі тодішнього керівника місцевого сільгосптовариства Валерія Фалілеєва.

Вже сьоме у Поташні щоліта збираються художники, поети та артисти. Живописці приїздять на тиждень-два, проводять пленери, які завершуються вернісажами (з роботами майстрів знайомляться жителі села та гості).

А із маловідомого села Поташня перетворилася у символ творчості. Як говорить сам Прокіп Миколайович Колісник, який багато років живе і працює в Словаччині, «це не просто територія, населений пункт на карті регіону... Поташня — це ідея. Це свобода, перш за все, мистецька — світоглядна. Сім років поспіль митці ведуть творчий діалог із природою й людьми, взаємно збагачуючись і пізнаючи. Творчий доробок учасників пленерів — це цикли мистецьких виявів, мальовничих картин, які дихають безпосередністю, щирістю, добротою та гармонією».

Нині селяни добре знають Левка Водила, Олеся Солов’я, Володимира Гарбуза, Василя Корчинського. Неодноразово бували у цьому благословенному краї письменники, лауреати Шевченківської премії Василь Герасим’юк, Ігор Римарук, а також заступник голови Вінницького міжнародного земляцтва Ніна Гнатюк, письменник та актор Василь Довжик... Усі вони об’єднались у мистецький гурт «Чарунка». Цьогорічний пленер і вернісаж стали святом кольору, слова і пісні.

КОМЕНТАРI

Василь КОРЧИНСЬКИЙ, художник:

— Я вдячний Прокопу Коліснику насамперед за те, що він повернув мене на рідну землю. Адже моє рідне село Вовчок зовсім близько від Поташні. Там уже практично не залишилося рідні, я вже не їздив на рідну Вінниччину, та завдяки проекту «Поташня — чарунка Поділля» навідуюся сюди щороку.

Олесь СОЛОВЕЙ, художник:

— Поташня — це одкровення душі, ми сюди їдемо, як на поклін. Для нас — це символ, що єднає минуле із сучасним та майбутнім. До того ж на певний період ми об’єднуємось у творчий гурт, аби не тільки малювати тутешні пейзажі, а й просто спілкуватися.

Василь ГЕРАСИМ’ЮК, письменник:

— Мистецтво завжди перебуває не тільки поза владою, а й над нею. Бо воно — найбільша влада, є вічним. А Прокіп Колісник і Поташня — це константи, величини, які теж залишаться назавжди при будь-якій владі.

Михайло РУДЬ, сільський голова Поташні:

— Відкриття в селі музею та галереї Прокопа Колісника дало можливість духовного розвитку наших людей, вони охоче відвідують вернісажі, які стали традиційними. Сподіваємося, що традиція ця продовжуватиметься і в наступні роки...

У рамках проекту «Поташня — чарунка Поділля» в цьому селі, а також у райцентрах Бершаді, Березнегуватому на Миколаївщині, у Києві та інших містах було проведено понад сорок культурно-мистецьких заходів. Це були пленери, виставки, творчі зустрічі тощо. Однією із найбільш пам’ятних подій була презентація книжки-альбому П.Колісника про проект у Національному музеї Тараса Шевченка в січні нинішнього року.

Прокіп КОЛІСНИК, художник:

— Звичайно, власними силами нам було б важко здійснити наш проект. Його співорганізаторами стали Національна спілка художників України, Асоціація українських письменників, Міжнародна громадська організація «Вінницьке земляцтво в Києві», Благодійний фонд «Україна-Incognita», Національна спілка письменників України. З 20 серпня по 3 вересня у Києві (в Національному музеї літератури) проходить виставка «Поташня — чарунка Поділля: сім літ». На ній представлені кращі твори учасників проекту.
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:42

Влада сiростi є зло
Сьогодні підсумовуємо результати п'ятого — останнього — тижня конкурсу «Експерт «Дня» в номінації «Три кращі журналістські публікації тижня». Ними стали:

— Володимир ЗОЛОТОРЬОВ «КОМУ ПОТРІБНІ ЦІ ВИБОРИ?» («День», № 156);

— Володимир ВОЙТЕНКО «НУ ЩО Б, ЗДАВАЛОСЯ, СЛОВА...» («День», № 155);

— Федір ШИРОКОВ «ОПУСКАННЯ РОЗУМУ» («День», № 157).

І — за традицією — окрім найвдаліших ваших відгуків на статті-переможниці, подаємо і рецензії на ті роботи, які за кількістю отриманих «за» не набагато відстають від них. Імена ж тих журналістів, які отримали найбільше читацьких відгуків протягом усіх п'яти тижнів, будуть названі в ювілейному, у зв'язку з нашим триріччям, випуску газети від 17 вересня. А в суботньому номері «Дня» читайте велику добірку аналітичних роздумів читачів щодо «плюсів та мінусів претендентів на посаду президента країни» — третьої теми конкурсу «Експерт «Дня».

Володимир ЗОЛОТОРЬОВ «КОМУ ПОТРІБНІ ЦІ ВИБОРИ?» («День», № 156)

Правовий лікнеп автора заслуговує вдячності, особливо в нашому хаосі перманентного структурування, де фахівцеві важко зібрати до купи всі нюанси й перипетії суспільних змін. Названі симптоми хвороби «політичної безвідповідальності» лікуються. На це потрібен час — доки не визріє середній клас і біологічна, здорова мотивація особистостей не зафункціонує в її нормальних, природних проявах. А так — годі чекати народження відпрацьованої політичної моделі.

В Америках, Європах теж був свій тернистий шлях становлення політичних структур. Але ж попри все хочеться прискорити процес, кинувши на шальки терезів наші тисячолітні пологи Державності. За цими проявами «дитячої хвороби», підкріпленими спостереженнями В.Золоторьова, є передчуття (перефразовуючи В.Леніна), що «Україна вагітна Президентом — месією». Дав же нам Бог незалежність, то й Вашингтона дасть.

Юрій СЕМЧУК, історик
Дніпропетровськ
Знову вражає своїм професіоналізмом В.Золоторьов. Виявляється, ми живемо не просто в країні дурнів, а в країні дурнів українського походження. Ніхто ні за що не відповідає, чи вже правдою є казка з міністерським портфелем? Куди йдемо і що робити? Чекати? Ні, досить, жовтень не за горами.

Михайло ГОЛОВЕНКО, міліціонер
с. Монастирок Львівської обл.
Володимир ВОЙТЕНКО «НУ ЩО Б, ЗДАВАЛОСЯ, СЛОВА...» («День», № 155)

Я переконаний, що українська мова є підмурівком і гарантом державності України. Саме вона стане основою об'єднання людей навколо загальнонаціональної ідеї відродження, розквіту духовності й економічного розвитку держави.

Мені незрозуміло, чому кандидати в президенти не роблять основного наголосу на цьому чиннику. Напевно, бояться втратити голоси російськомовного населення. Але мій досвід роботи у великому виробничому колективі підказує, що робітники та інженерно-технічні працівники середньої ланки управління розуміють важливість і необхідність державності української мови, тобто вони — «за». «Проти» — лише директорський корпус великих підприємств, присланий «на посаду» в свій час Москвою. Вони приїхали на час і повернуться на свою батьківщину, як тільки зникнуть можливості «робити гроші». Це вони і їхнє оточення сіють зерна ностальгії, «як же добре жилося при соціалізмі». Їм справдi жилося добре тоді. Але вони лицемірять: їм зараз живеться ще краще. Інакше б вони вже давно виїхали. Розпізнати їх дуже легко: не знаючи жодного слова по-українськи, вони, криво посміхаючись, запитують: «Ну, і що вам дала ваша «нєзалєжность»?» Вони ніколи не кажуть «незалежність».

Але таких людей набереться у нас максимум 2%. Не їм вирішувати нашу долю.

Віталій ЧЕРНИШ, пенсіонер
Дніпродзержинськ
Можна повністю погодитися з думкою професора В.Войтенка, що українська інтелігенція повинна перш за все опікуватися проблемами української мови. Звичайно, і на восьмому році незалежності нашої держави ще тільки формується національна еліта, а тому ми можемо позаздрити нашим найближчим сусідам — Росії та Польщі, де національна еліта сформована й мову свого народу вони бережуть та збагачують. А в нас і сьогодні актуальні слова М.Драгоманова: «Але російська мова є рідна... для нашої звичайної інтелігенції». Малоросійство і донині сидить у кожному з нас.

Вирішальною для подолання проблем української мови є поступова, але неухильна українізація всієї сфери освіти та сприяння з боку держави українському книговидавництву.

Валентина МІЩУК, радіотелефоніст
Луцьк
Федір ШИРОКОВ «ОПУСКАННЯ РОЗУМУ» (День», № 157)

Те, що в СРСР праця науковця оцінювалася в 50 крб. авансу й 70 крб. зарплати — відомо. Тому й «відпливли» та й «відпливають» мізки за кордон... Або ж, наприклад, хто в нас отримував державні квартири? Звичайно ж, чиновники та гегемон — робітничий клас, а науковцям «надавали» ЖБК (житлові кооперативи), тому й їхали на заробітки в усі кінці «необъятной» інтелектуали. Потім можновладці вирішили, що можна їх використати і на місцях: створили МЖК (молодіжний житловий кооператив), працюйте, мовляв, на новобудовах рідного міста й за 2 роки заробите квартиру! Якби ж то так: відпрацювали науковці будівельниками вже мало не 10 років тому, а квартир і досі не мають, і ходять, бідолашні, по судах і сановниках, шукаючи справедливості, замість того щоб зміцнювати державу високими технологіями... І малий та середній бізнес рухають люди високоосвічені, енергійні, талановиті — це ті інтелектуали, які загартовані «виживанням» ще в доперебудовні часи. Але тепер держава їх душить надвисокими податками...

Ганна ОПАНАСЕНКО, пенсіонер
Київ
Андрій ПЕХНИК «ЯК ПЕРЕМОГТИ НА ВИБОРАХ В УКРАЇНІ...» («День», № 156)

Автор публікації розкриває зміст політичної самореклами партій, кандидатів у депутати та на посаду президента. Політична реклама діяльності «роблення виборців», згідно з якою «публіка» не складається з активних і свідомих громадян, спрямована на те, щоб примусити потенційного виборця стати споживачем популістських гасел (автор наводить цілу низку таких гасел, наприклад, «Ми — за народ!», «Весна — пора міняти владу», «Будьмо!» тощо). Важливо зрозуміти вплив рекламної політичної стратегії на руйнування внутрішнього змісту життя, на занепад символічних структур поза «я». Цей руйнівний вплив утворює новий код, який бентежить, не дає спокою, грунтується на мовних та візуальних знаках, тобто діє на підсвідомий рівень людської психіки. Автор публікації застерігає виборців не потрапляти на гачок популістських гасел, хоч би яким скрутним не було життя, тому що на скрутному житті громадян популісти й демагоги спекулюють, щоб опинитися біля «корита».

Ігор КАРІВЕЦЬ, аспірант ЛДУ
Львів
Олександр БЕЗРУКОВ «ПОЛІТИЧНИЙ ТАЛАНТ, АБО НОТАТКИ ДИЛЕТАНТА»

Суперечливою, але цікавою є ця стаття. Автор правильно пише, що влада сірості (а протягом мого життя вона завжди була такою) є зло, оскільки керувати державою і суспільством повинні талановиті люди. Треба погодитися з ним і в тому, що талановита людина може мати великий авторитет, якщо навіть не буде займати офіційної посади. Прикладом є відомий політик останніх років колишнього Союзу академік Сахаров. І, нарешті, автор правильно пише, що народ не вірить владі й не сприймає серйозно її дій. Прості люди вважають, що вона все робить не для народу, а для себе. Народні депутати й урядові чиновники цю думку про себе підкріплюють тим, що постійно відстоюють і збільшують привілеї, які для себе встановили. Тому кожний пересічний громадянин усе більше й більше переконується, що треба покладатися лише на себе, а не на державу, її чиновників і депутатів.

Тетяна ЩЕРБІНА, інженер-будівельник
Київ
«ПОШТА «Дня» («День», № 157)

Цікаві, іноді протилежні думки читачів щодо стану української мови в Україні. І це дуже добре, бо свідчить про незаангажованість газети. Варто й далі практикувати подібні сторінки (і тематичні, і збірні), бо газета сильна своїми читачами та їхніми листами.

Федір ШЕВЧУК,
заступник редактора газети «Бершадський край»
м. Бершадь Вінницької обл.
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:43

9.333.333 кроки на милицях довкола України
Запланував пройти колишній залізничник із Донбасу Олександр Мазуренко. Навіщо?
Євген БРУСЛИНОВСЬКИЙ, Черкаська область

Зображення

ОЛЕКСАНДР МАЗУРЕНКО В КАНЕВІ: 1500 КМ ПОДОЛАНО

Якщо перевести в кілометри — це буде приблизно 5600 км. Перші 1500 з них уже подолано. Цей рубіж подорожній відзначив минулої суботи у ключовому пункті своєї подорожі — на Чернечій горі в Каневі.

Олександр, працюючи колійним майстром на Красноармійській дистанції Донецької залізниці, втратив праву ногу через власну необережність — супроводжував під час маневру потяг і не втримався на підніжці вагону. Поки лежав після ампутації в лікарні, кляв себе на чім світ стоїть: дружина, троє дітей (син і дві доньки), їх вчити, на ноги ставити треба, а тут у самого… на одну менше. Багато передумав. Як не крути — 22 роки на залізниці пропрацював, досвіду — на десятьох вистачить. І як тільки така халепа могла статися? Зрештою, змирився. Видно, така доля — сказав сам собі й вирішив якось пристосовуватися до життя інваліда...

Він у дорозі більш нiж два місяці. Вийшов із рідного містечка Білицького Добропільського району, що на Донеччині. Йде самотиною, долаючи щодня майже 25 кілометрів. Олександр розробив графік і схему руху та старається не відхилятися від наміченого плану. Бо хоче зустріти Новий 2006 рік удома, подолавши всі 5600 кілометрів. Аби розважитися — дорогою співає або читає вголос вірші.

Дивлячись на цього 54-річного чоловіка — підтягнутого, жилавого, засмаглого — важко уявити, що колись він пробував «пристосовуватися до життя інваліда». Міг із горя і запити, і податися бомжувати, і найнятися в людей кіз пасти. До речі, кіз таки він пас. Але щоб не гаяти марно часу, взявся вчити «Кобзаря». Вивчив. Що далі? І тоді доля Олександра Мазуренка заочно перетнулася з долею відомого українського політика Анатолія Матвієнка. У 2000 році наш герой десь прочув, що Матвієнко вирішив пройти пішки 400 кілометрів — від столиці до рідної хати в Бершаді Вінницької області. Невідомо, чи хто з українського політикуму наслідував приклад депутата, а ось безногий залізничник із далекого донецького містечка з ті єї хвилини «захворів» цією ідеєю. Олександр Мазуренко того ж таки 2000 року накреслив собі маршрут «Луганськ—Ужгород», зібрав сякі-такі пожитки, попрощався на всяк випадок з родиною та й вирушив. 72 дні тривала подорож, одноногий чоловік пройшов 1600 км.

Наближаючись до Канева, Олександр згадував дитинство. Він бував у Каневі. Але дуже давно — 1969 року. Після закінчення десятирічки надумав вступити до Канівського культосвітнього училища. Приїхав, зайшов до приймальної комісії, а там одразу в лоба: початкову музичну освіту маєш? Він не мав. Тоді «до побачення».

Попри невдачу з училищем Сашко музику не облишив — грав на трубі й в армії, й після армії, і працюючи залізничником. Узяв із собою улюблений інструмент і в першу подорож. Грав сам собі, грав людям, хтось за це давав копійку. Йдучи просторами Дніпропетровщини, випадково здибав багатодітну родину. Його запросили на гостину. Прийняли добре, дозволили навіть попаритися в лазні. Але коли вранці Олександр вирушив далі, то під час першого привалу знайшов у своєму похідному візку на коліщатах дві «недостачі»: хтось під час нічлігу витягнув у нього половину суми, яку він узяв у дорогу, — 100 гривень, та ще…трубу. Розлютився, образився, хотів повернутися. Не так грошей шкода було, як інструмента, на якому грав ще з п’ятого класу. А потім подумав: якщо вкрали дорослі, Бог їм суддя, їх уже не змінити, а коли діти — то нехай, не горіхи ж вони тією трубою лущити будуть, дивись, до музики колись прихиляться.

Тридцятикілограмовий візок, якого він тягне за собою, вимагає як сили волі, так і просто — сили. Торік під час пробного походу він навантажив удвічі більше. То на одному із спусків той возище просто завалив його на узбіччя неначе малюка. Відтоді Олександр перед походами зважує (і в прямому, і в переносному розумінні) речі прямо таки з аптечною прискіпливістю: килимок, який не пропускає холоду й вологи, змінне взуття (за нинішню подорож Олександр зносив уже три сандалі — два ліві та один правий), кілька сорочок, білизна, інструмент для ремонту візка, документи, трохи сала, хліб, два десятки пакетів локшини швидкого приготування та сухого картопляного пюре, вода, складений намет. До речі, намет з’явився нещодавно — сумський бізнесмен Сергій Рудиченко подарував.

Олександр пригадує, як деякі журналісти з західних областей України в 2000 році досить скептично ставилися до його слів про самоусвідомлення українців, про необхідність об’єднання, про мову, — мовляв, хлопче, не сміши людей, ми все це пройшли десять чи й більше років тому. Вочевидь, їм важко було збагнути, що простий донбаський залізничник має право гордитися тим, що він несе українство на західні землі. Нехай навіть виглядає при цьому простакувато, а іноді й недоречно. Його ніхто цього не вчив. До всього дійшов самотужки. Все почалося зі звичайного номеру журналу «Всесвіт», у якому Олександр побачив рідкісний портрет Т. Г. Шевченка й прочитав історію про нього. До пуття вже й не пригадуючи, про що там йшлося, наш герой сьогодні каже, що вперше тоді відчув себе українцем. І почалося. Книги, газети, розмови з друзями…Невдовзі Олександр довідався і про історію самоспалення на Тарасовій горі патріота України Олекси Гірника (раніше цей випадок зберігався в есбеушних тайниках за сімома печатями). Це був порив, це був протест, це був подвиг. Олександра сколихнула історія Гірника, і він поклав собі обов’язково колись побувати на місці самоспалення. А потім був 1991 рік. Сашко першим у своєму Білицькому вивісив над будинком синьо-жовтий прапор. Уночі його хтось зняв. Він вивісив іще раз. Через кілька днів його жорстоко побили невідомі…

Добропілля, Донецьк, Свердловськ, Луганськ, Сватове, Харків, Охтирка, Суми, Новгород-Сіверський, Чернігів, Київ, Канів… Нарешті, на 67 день подорожі, він тут. На підході до Канева біля нього зупинилося чорне Volvo. Незнайомець представився: «Роман Кобзєв, директор Канівського хлібозаводу, вас підвезти?» Олександр, продовжуючи дибати на милицях, не вельми привітно відповів: «Спасибі, дійду й так». Його дратує, коли люди не вірять, що він дійсно йде пішки та ще й на одній нозі. А я сказав — дійду, то, значить, дійду.

Через кілька годин цей чоловік зустрічав Олександра Мазуренка в Каневі хлібом-сіллю. Вони заприятелювали. Підприємець пригостив подорожнього вечерею, купив мазь для натруджених рук, запропонував ночівлю. Але Олександр відмовився. Сказав, що перед візитом до Тараса має побути наодинці. До того ще треба дещо попрати — благо, води в Дніпрі вдосталь. Поставив намет на березі та й заночував біля великої річки.

Наступного ранку він піднявся на Чернечу. Його зустріли майже на офіційному рівні: перший заступник міського голови Микола Москалець, заступник голови райдержадміністрації Віра Носенко. Але вони мовчали. Говорив він. Про Україну, про Шевченка, про Гірника, про себе, про всіх нас. А потім він по-біблейськи розділив із нами свій хліб-коровай. Підходили люди, він і їм давав.

Я дивився на Олександра і думав, що це — я. Той, який у молодості так хотів пройтися Україною, роздивитися її, пізнати, вивчити. Всією Україною — з краю в край. А не так — уривками, мигцем, коротко, фрагментами — як то передбачає газетярське ремесло. Не зміг я. Не змогли мої друзі Андрій, Іван, Дмитро. Не змогли інші журналісти. Не змогли політики. Не змогли високі чиновники, прем’єри, спікери, шоумени та бізнесмени. А він зміг. Усіх нас заткнув за пояс. Не біда, що той поясок на початку подорожі Олександр застiбав на третю дірку скраю, а зараз застiбає аж на сьому. Худизна сприяє просвітленню. А ще — дорога.

...Коростень, Ковель, Львів, Івано-Франківськ, Чернівці, Білгород-Дністровський, Одеса, Севастополь, Маріуполь…Важка дорога. Але є мета — обійти Україну. І він таки зробить це «зачароване коло»... Хоча зачаровувати нікого не збирається. Скоріше навпаки. Хоче «зняти чари», допомогти викинути милиці нашій державі. Щоб та повірила в себе й стала нарешті твердо на рівні. Для цього небагато треба — накреслити маршрут і вирушити. Силу, як і Олександру Мазуренку, дасть хліб, земля, Дніпро, Тарас…
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:43

Сільський філософ і лірик
Про долю Василя Думанського

Федір ШЕВЧУК, заслужений журналіст України, редактор перших книжок Василя Думанського, Вінницька область

Зображення

Від самого народження хвороба прикувала його до ліжка. Та одночасно доля компенсувала фізичну неміч таким глибинним талантом, мудрістю, що навіть по смерті Василь постійно відкривається читачам новими, досі незнаними гранями свого непересічного обдарування.

«Непересічні твори Василя Думанського відзначаються тонким ліризмом, великою проникливістю в глибини людської душі й стани природи, тією Божою іскрою, без якої не буває справжнього творця. Вони сьогодні могли б працювати — для молоді, для всіх людей, вчити їх любити життя як найвищий дар і шанувати рідну землю», — зробив висновок Юрій Мушкетик.

Майбутній письменник народився в сім’ї колгоспників у віддаленому від великих міст і райцентру Бершаді селі із символічною назвою Серединка. Та радість батьків від народження сина затьмарилася жорстоким діагнозом лікарів: мієліт — поступова і невідворотна атрофія м’язів... І нічим цій хворобі не можна було зарадити в 1950-х роках, ані згодом, коли скупе сонце його життя вже заходило за вічний обрій...

СЛОВО ЯК ПОРЯТУНОК

Із дитинства хлопець був приречений на нерухомість, недовге існування в чотирьох стінах сільської хати. Коли почав усвідомлювати, що він не такий, як інші діти, які могли ходити, бігати, безтурботно розважатися на річці, в полях, маленьке дитяче серце Василька огорнули тривога і страх: а що, коли батько і мати залишать його в санаторії? Хлопчик тонким дитячим слухом уловлював розмови, як деякі «доброзичливці» радили батькам відмовитися від каліки, аби не ускладнювати собі життя. Але дитячі страхи були марними. Галина Семенівна і Михайло Миколайович вибрали сина і завжди тримали двері своєї просторої хати відчиненими. До речі, згодом нове помешкання вони збудували за проектом, який намалював Василь. Батьки робили все, аби він не відчував себе обділеним. В його кімнаті, на подвір’ї майже постійно було гамірно: хлопець мав багато добрих друзів. Вони ніби й не помічали його каліцтва, а спілкувалися з ним як із рівним.

За силою ж духу і мудрістю хлопець був значно дорослішим від своїх однолітків. Із задоволенням навчався у школі (учителі приходили додому). Одержав атестат про середню освіту. У 1960-х виявилися його уподобання: із задоволенням читав художню літературу, просив батьків купувати книжки, довідники, словники. Так починався шлях до слова, до його пізнання. Це й був його єдиний вибір, який він міг зробити в тих обставинах.

Не зразу прийшло до нього усвідомлення, що слово стане і порятунком для душі, і засобом донести до людей сум’яття своїх думок та почуттів. Почав писати невеликі мініатюри, спостереження за природою й людьми. Шліфував кожну фразу, аби вона дійшла до сердець. Василь вважав своїм обов’язком (це стало одночасно й покликанням) радувати людей своїми мініатюрами, віршами, афоризмами, а тих, хто далеко, — ще й листами, які він ніжно називав «журавками». Як він любив їх писати, як чекав від інших! Кожен його лист — справжній художній твір. Згодом він так напише про листи:

«І хоча писав їх прозою, зате про кожен порух серця. Такі маленькі замальовки пережитого художники називають етюдами, з яких потім складають картини.

Тепер, пополудні, я назвав би свої часті листи до всіх «журавками», що вириваються з оточення мурів і линуть у клаптик неба над головою. Летять і не вертаються: чи десь гинуть, чи гніздечка знаходять... Я люблю плекати і відпускати на волю своїх «журавок»: хай віддають людям мої вічні борги — борги прихильності, чуйності, доброти. Тому з усіх речей мені найближчими стали — ручка, що вкарбовує мій світ у папір, і годинник, який безперестанку квапить: «Гайда-гайда-гайда...».

Звісно ж, він цілком усвідомлював свою фізичну неміч, але водночас щиро плекав свою нішу, виділену йому Богом на цьому світі:

«Мені пощастило — я зразу був розіп’ятий. Тому не заплутувався в галуззі праведних і неправедних доріг, не піднімав на Голгофу важку ношу і не чинив зла, бо руки були прибиті. Тільки душа іноді поривалася до звичайного людського життя, але від найменшого поруху з ран цебеніла кров. І тоді серце переймалося таким болем, що хотілося негайно вимовити в Бога помилування. Та закинути голову до неба не давала перекладина хреста. Відтак доводилося непорушно терпіти своє страждання, щоб на його тлі була випуклішою радість тих, що ходять по землі...».

СІЛЬСЬКИЙ ФІЛОСОФ

На початку своєї літературної діяльності, вже коли в районній газеті з’явився друком його перший вірш, а згодом часто друкувалися етюди, публіцистичні есе, Василь написав лист-відгук на статтю письменниці Наталі Околітенко «Сотвори собі радість» у журналі «Україна». У 22 роки написав: «Про яку радість життя йдеться? Я хворий на спадкову недугу — мієліт, і деградація м’язів уже почалася. Мене чекає принизливе існування й ранній кінець за повної свідомості. А втім, я прагну смерті, щоб не бути тягарем для людей. Бо як жити? Тільки не здумайте радити мені полівітамінне лікування чи щось у такому роді, бо всі потуги медицини сприймаю як глум. А втім, вона не винна, що безсила перед природою або тим, що стоїть над нею».

Наталія Іванівна у своїй відповіді порадила хлопчині спробувати себе в літературній царині, бо побачила в листі ознаки непідробного таланту й запропонувала свою допомогу. Проте на тому й закінчилося. А 1996 року прийшла до неї незнайома жінка й сказала, що уповноважена передати письменниці велике спасибі від Василя Думанського, що наставила його на шлях. І вручила дві скромно видані книжечки цього автора — «Мій день» і «Листопад» з автографами... Наталя Околітенко написала Василеві свого другого листа, а відповідь прийшла вже тоді, коли його не стало...

Сільський філософ відчував, що доживає останні дні, але мужньо дивився у вічі смерті. І сприймав це мужньо і мудро. Уже на самому краю, на межі буття й небуття, ніби підсумовуючи прожите і зроблене, писав: «На світі є дещо важливіше від щастя в побутовому розумінні — місія. Я пізно усвідомив це, та прозріння стало чудовою віддякою за мої страждання. Тому тепер мені не жаль за прожитим, і минуле не болить. Безперечно, порівняно з іншими, мені дісталася мізерія — лиш те, без чого не обійтись. Однак і ця мізерія дала такий достаток душі, що я перестав каратися відчуттям власної марнотності. Саме тепер, коли швидко звужується мій життєвий простір і вивищується частокіл безнадії, почуваю себе спокійним. Не впокореним і не сподобленим чогось, а таким, що виконав свою місію. Думаю, що добре було б, якби кожен збагнув поняття місії. Тоді щасливі і нещасливі у повсякденному розумінні почувалися б рівними щодо своєї життєвої «вартості», а це знеболює муки».

Багато років його маленькі шедеври друкувалися в газетах, а на схилі його короткого яскравого життя у Вінниці вийшли дві книжки Думанського. Допомогло в цьому місцеве господарство, яке тоді очолював Федір Михайлович Кавун — аристократ духу, як назвав його Олег Чорногуз. Естафету благодійності батько передав своєму синові Олександру, який уже понад десять років директорує у ТОВ «Прогрес», продовжуючи традиції славетної хліборобської династії Кавунів. Чимало зусиль доклав для того, щоб книжки було надруковано, голова Вінницької обласної організації Національної спілки журналістів України Володимир Лисенко. Він випустив спеціальний випуск журналістської газети, шапкою для якої використав слова Василевої матері: «Спасибі, люди, що почули, як б’ється його серце».

Після виходу в світ перших книжок Василя у пресі з’явилося чимало відгуків і рецензій. Автор однієї з них, талановитий педагог і поет (на жаль, теж уже покійний) Степан Павленко з Уманщини напрочуд точно охарактеризував творчість подолянина, провівши паралель з іншим Василем — Стусом, який, скайданований по руках і ногах, сказав промовисту фразу: «В мені уже народжується Бог». Степан Онисимович писав у своїй рецензії: «Бог, зримо чи незримо, присутній у кожному слові Василя Думанського. В слові стражденному й полинному, але аж ніяк не безнадійно-гнітючому. В слові, де, попри безмірні печалі й болі, усе ж панують світло, любов, добро й де немає ані найменшого місця ненависті та злобі».

Непросто звести до спільного знаменника написане Василем Думанським. Кожна із сотень його мініатюр містить у собі щось своє, неповторно-індивідуальне. Переказати їх неможливо, треба тільки читати. Повільно, але впевнено входив Василь у літературу зі своєю малою прозою, поезіями та афоризмами, які він називав «бростями». Його голос звучав усе сильніше й сильніше, мужнів талант. Та водночас повільно, але невмолимо згасала свічечка фізичного існування. В одному з листів він писав до адресата: «В мене почалися душевні конвульсії: то гарячково прагну активного життя, то впадаю в пасивне буття, що зрештою починає переважати. Це — симптоми невідворотності... Як завжди, опиратимусь: занепадати духом — все одно, що падати лицем до землі — боляче, негарно, принизливо. Адже ж з кожної безвиході є вихід: незвичний, супротивний тому напрямку, куди ми звикли йти, а тому не одразу й помітний. Для мене це такий стан душі, щоб стати для когось не гнітом, а підтримкою».

Два останні роки свого життя він не мав сили навіть перегорнути сторінку книжки чи зошита, ледь-ледь тримав ручку, а писав за допомогою трафарету... Проте силою духу, мудрістю він був набагато вищим від інших, навіть фізично здорових людей. До нього йшли односельчани за порадою, дослухалися до його слів. Молодята просили в нього благословення на шлюб — це стало в селі незмінною традицією.

...Коли вийшла його перша книжка — «Мій день», у сільському будинку культури провели презентацію. І це було незабутнім святом. А наступного року, коли Василеві виповнилося сорок п’ять років, вийшла друга збірка — «Листопад». У святі з нагоди виходу книжки взяли участь письменники Олег Чорногуз, Наталка Поклад, тодішній очільник Національної спілки журналістів України Євген Вербило... А на початку червня наступного, 1996 року, Василь відійшов за межу... Через кілька місяців народилася газета «День». Нема сумнівів у тому, що Василь Думанський обов’язково став би її автором.

«ВИБІР» ПАМ’ЯТІ

2000 року в Києві у видавництві «Рада» вийшла посмертна книжка Василя Думанського «Вибір». До неї увійшли перші дві книжки і третя, яку він закінчив за три місяці до смерті. На видання, яке впорядкувала Таїсія Святенко, а відредагувала Наталка Поклад, кошти збиралися всенародною толокою — список благодійників уміщено в кінці книжки. А потім завдяки зусиллям тієї ж Таїсії Робертівни, яка в той час працювала бібліотекарем Інституту геофізики ім. С.І. Суботіна НАН України, цю ошатно видану збірку було розіслано по найбільших бібліотеках України і світу — на всі континенти, включаючи Антарктиду, де працюють наші дослідники на станції «Академік Вернадський». Презентацію книжки було організовано в Києві, в Українському домі.

Нині творчість Василя Думанського вивчається у школах Поділля, а диктанти за його текстами пишуть школярі всієї України — вони вміщені до збірника, виданого кількасоттисячним накладом і затвердженого Міністерством освіти та науки.

Особливо шанують пам’ять сільського письменника-філософа на батьківщині — у Серединці. У місцевій школі облаштовано кімнату-музей Василя Думанського, а днями школі присвоєно його ім’я. До речі, іменем письменника також названо найкращу вулицю в селі. Щороку в день його народження — 22 серпня — в селі відбувається свято, під час якого вшановуються кращі хлібороби, згадується славний земляк. Перед портретом письменника на сцені будинку культури запалюється свічка, земляки читають його твори. А ще — влаштовують книжкові виставки, місцеві умільці показують свої вироби. Редакція місцевої газети «Бершадський край» і дирекція місцевого сільгосптовариства «Прогрес» заснували 2000 року премію імені Василя Думанського, яка щорічно вручається кращому громадському кореспонденту. Цього року Думанському виповнилося б 60 років. Тож підготовка до ювілею та його відзначення є доброю нагодою привернути увагу до творчої спадщини письменника. В одній зі свої мініатюр він писав: «Вічність безмірна. Тому перед нею маліє все земне. А ми — лиш падаючі зорі, і наша головна суть — світити, не бути марнотою». І він був для всіх, хто його знав, кого не залишали байдужими його твори, яскравою зорею.
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:44

Про синдром вічного ледарства і хвороби хуторянок
Підготувала Олександра ЛАВРІНЕНКО, «День»
Трьома кращими публікаціями четвертого тижня конкурсу «Експерт «Дня» за кількістю поданих читацьких голосів стали:
— Костянтин КРУПСЬКИЙ, Ігор МАНЧЕНКО «ПРИВИД БРОДИТЬ ПО СТОРІНКАХ» («День», №152);
— Тетяна КОРОБОВА «ОСТАННІЙ АКОРД ЛІТНЬОЇ ГАСТРОЛІ» («День», №150);
— Клара ГУДЗИК «ЧОМУ? ЧОМУ? ЧОМУ?» («День», № 153).

Окрім відгуків на ці статті, ви маєте можливість познайомитися і з найбільш вдалими читацькими відгуками на те, що з'явилося друком у «Дні» із 17 по 21 серпня.

Костянтин КРУПСЬКИЙ, Ігор МАНЧЕНКО «ПРИВИД БРОДИТЬ ПО СТОРІНКАХ» («День», №152)

Щодо схожості між собою тоталітарних режимів немає сенсу дискутувати. Моєму батьковi довелося побувати як у в'язниці гестапо, так і на Луб'янці і в Лефортово. При прийомі в ці «гостинні» заклади ув'язнені проходили абсолютно однакові процедури. Здача поясів від брюк, шнурків від черевикiв, перевірка порожнини рота і анального отвору, стрижка наголо. Гестапівець, котрий приймав батька, здивувався батьковій підготовленості, а коли дізнався про його досвід радянського зека, то записав у свою книжку радянське ноу-хау — висмикувати цвяхи з черевиків. Річ у тім, що ці добродії один у одного вчаться. Відсутність філософії у справі, в житті, нехтування певними постулатами зробило наших багатьох «політиків» політиканами. Філософія їм служила і служить лише прикриттям, а вони, залишаючись звичайною хунтою, ніколи не були ані комуністами, ані соціалістами.

Дмитро ПРОХОРОВИЧ, пенсіонер
Суми
Чудове роз'яснення і застереження тим, хто прагне повернення в минуле, в казку, яку нібито втратили. Проте не можна вдруге створити цю «казку», бо знову матимемо суцільні дефіцити, переслідування інакодумців, репресії, голод та все інше, що було характерним для «розвинутого» чи «розгорнутого» соціалізму. І автори роблять правильний висновок про те, що не варто ганятися за ідеологічними примарами. Якщо ми дружно візьмемося за обробіток свого саду, то, безперечно, дочекаємося вагомих плодів.

Федір ШЕВЧУК,
заступник редактора газети «Бершадський край»
м. Бершадь, Вінницька обл.
Тетяна КОРОБОВА «ОСТАННІЙ АКОРД ЛІТНЬОЇ ГАСТРОЛІ» («День», №150)

Це відповідь на запитання «Чи схвалюєте ви участь зірок естради та діячів мистецтва у передвиборних кампаніях»? Відповідь всенародної Хуторянки ми вже знаємо. І що тут ще можна сказати. Наші зірки хочуть жити не гірше від закордонних: мати багаті будинки; їздити на дорогих автомобілях. Тільки там все це заробляється. Там талант належно оцінюється, а у нас треба служити, догоджати, підлаштовуватися. У іншому випадку твій талант буде непотрібним, добре, якщо не вигнаним чи загнаним. Такими є реалії, а можновладці їх же створюють, живлять, підтримують і використовують. У таких випадках від безсилля хочеться кричати. Нас хоч і більшість, а протистояти зухвалому натиску не можемо. Роздавлять. Дякую шанованій мною Тетяні Коробовій за сміливість і мужність. Успіхів їй. У кожній газеті я шукаю передусім її матеріали.

Ганна ЮРЧЕНКО, журналіст
Новомосковськ
Пані Тетяна підштовхує до думки, що часті прогулянки з відомими артистами (Ротару, Кіркоров, Ванеса Мей) або участь у концертних шоу (КВК, Каховка) Леонід Кучма використовує для того, щоб при новому президентові йому не відмовили в посаді міністра культури і мистецтв Криму. Інакше — чому ж не прогулятися до страйкуючих шахтарів, на поля, де осипається незібране зерно? Поки що заклики голосувати за Кучму лунають тільки на концертах, та й то лише на тих, що під «патронатом».

Павло ДРОНЬ, безробітний
Монастириська, Тернопільська обл.
Гелій ЧОРНИЙ «ІДЕЯ ПЕРЕТВОРЕННЯ КРАЇНИ МАЄ ЗАХОПИТИ МОЛОДЬ» («День», № 150)

Автор статті підіймає актуальну тему про місце молоді в Україні, закликаючи її вчитися. Проте автор не веде мову про якість навчання. Чи змінилася якість навчання із запровадженням оплати за нього? Ні. Так звані «престижні» спеціальності, які вiн згадує, — економіст, фінансист, правник тощо — є лише масками освіченості. Взагалі, навчання без внутрішнього змісту перетворюється на позірну освіченість.

Молодь у нас учиться абияк — несерйозно, тому що переконана: не знання будуть визначати її майбутнє, а зв'язки і вміння пристосуватися до обставин. Тобто наші вищі навчальні заклади готують пристосуванців, а не творчих лідерів для нової України, які здатні будуть будувати демократію та ринкову економіку і витіснити комуністично-комсомольську номенклатуру з економічних, фінансових, юридичних структур.

Ігор КАРІВЕЦЬ, аспірант ЛДУ
Львів
Євген БРУСЛИНОВСЬКИЙ «ЛАМПА ДЕННОГО СВІТЛА» («День», № 151)

Автор підняв проблему нашої зашкарублості і байдужості, вічного ледарства і стенання при здоровому тілi. Признаймося, підсвідома відраза до церебральників криється не в нескоординованості рухів хворих, а в їхньому відкритому нерві життя, жаги до вдосконалення, титанічної боротьби за гармонію.

І на тлі цих людей шаріється наша нікчемність.

Юрій СЕМЧУК, історик
Дніпропетровськ
Віктор ЗАМ'ЯТІН «У НЬЮ-ЙОРКСЬКОМУ БАНКУ ЗНАЙДЕНО РАХУНОК «РОСІЙСЬКОЇ МАФІЇ»?» («День», № 154)

Іноді складається враження, що п. Зам'ятін або живе на Заході, або хоча б щоранку проглядає свіжі «Times» і «Herald Tribune», — настільки органічно він висвітлює події, пов'язані з Заходом, і навіть емоційне ставлення капіталістів до «пострадянців», а особливо — до Росії.

Станіслав ЛЮДКЕВИЧ, студент
Київ
«ПОШТА «Дня» («День», № 149)

Відповіді читачів на конкурсні теми і рейтинг кращих публікацій «Дня» за тиждень викликали зацікавлення і примусили перечитати всі дописи. Приємно відзначити, що багато відгуків надсилає молодь. Це підтверджує, що я не помилився із вибором своєї газети. Якщо молодь старанно рецензує газетні публікації і надсилає свої експертні висновки, то це означає, що ваша газета має майбутнє. Живе спілкування читачів і редакції, що проводиться на сторінках «Дня», дозволяє всім узяти участь у створенні авторитетної газети, яку не лише читають, але й люблять і поважають. Саме це і бажаю вашій газеті «День».

Ростислав ДЗУНДЗА, бакалавр філософії і теології
Калуш, Івано-Франківська обл.
Клара ГУДЗИК «ЧОМУ? ЧОМУ? ЧОМУ?» («День», № 153)

На цікаві роздуми наводить ця стаття. Якось, ведучи політичну дискусію про пріоритети розвитку, поставив у приклад Польщу. Мовляв, за такий короткий час — і такий стрибок у розвитку економіки, науки, культури. Ми їдемо туди на заробітки і купуємо їхні продукти. На що почув: «Та якби не Україна, то не було б Польщі. Вони ж повивозили з України все, починаючи від телевізорів і закінчуючи хлібом». Так. Вони скористались цією ситуацією, як кажуть, були в потрібний момент у потрібному місці. Поляки знайшли себе, вони знають, що їм потрібно, та й у нас вони нічого не крали. А чому ми не можемо створити таких умов і скористатись ними? Чому?

Михайло ГОЛОВЕНКО, міліціонер
с. Монастирок, Львівська обл.
Алла АНТИПОВА «ДЕСЯТЬ ДІТЕЙ ПРОДОВЖУЮТЬ СТРАЙК РАЗОМ IЗ МАТЕРЯМИ»

У статті розповiдається про табір жіночого походу «Крик душі» під Луганськом. Разом з матерями тут знаходяться діти, більшість з яких учні. Страйкарі не прийняли умови — одержати зарплату товарами і продуктами, бо сім'ям потрібні «чисті» гроші. Адже на порозі навчальний рік — дітей треба одягнути, взути, забезпечити підручниками. Діти повинні обов'язково піти до школи, ПТУ, не можна допустити того, щоб вони продовжували бродити як безпритульні.

Не вкладається в голові такий факт, що, наприклад, сім'я може жити, не одержуючи зарплату двадцять місяців. Як же так можна жити? Невже наш уряд не має душі і серця, що він ніяк не реагує на таке?

Серед жінок-страйкарів є мати з немовлям. Від хорошого життя вона пішла на такий вчинок? Просто серце кров'ю обливається, читаючи це. Ладна кинути клич серед пенсіонерів про допомогу страйкарям, і вони, впевнена, при всіх своїх мізерних пенсіях, які можна назвати подачками держави, допоможуть таким же бідним робітникам, підтримають їх.

Спасибі газеті «День», що вона сміливо розповiдає на своїх шпальтах про всі наші злигодні й радощі.
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:44

Не будинок і не вулиця
Який вигляд мають міста України в Інтернеті
Катерина ЗОРКІНА, «День»

Не є таємницею, що з кожним роком високі технології дедалі активніше входять у повсякденне життя. Здавалося б, ще зовсім недавно, всього півстоліття тому, можна було спостерігати загальний збір у сусіда в комуналці на перегляд телевізора. Інший сусід був предметом загального захоплення та заздрості, оскільки був власником вершини технічної думки — холодильника. Згодом у повсякденний побут увійшли відеомагнітофони, мобільні телефони, комп’ютери, поява яких породила всесвітню мережу — Інтернет… Але немає сенсу заглиблюватися в історію, досить навести ось ці дані: на сьогодні в світі кількість користувачів Інтернету перевищує півмільярда, а кількість усіляких сайтів зростає практично щодня. Свою адресу «не в будинку і не на вулиці» прагне мати кожна компанія, кожне видання, навіть кожна відома людина. Що вже й казати про такі великі скупчення компаній, видань і відомих людей, як міста. Приємно бачити, що Україна в цьому питанні зовсім не відстає від Заходу, і практично кожен населений пункт нашої країни має не тільки географічні координати, а й постійне місце в інтернеті, простіше кажучи — власний сайт.

Подорож, або, як кажуть бувалі інтернетники, веб-серфінг Україною-мережевою, може зайняти не один день. Адже кожен обласний центр має понад сотню сайтів, не кажучи вже про Київ, де в мережі представлено практично кожен район. Спектр інтернет-ресурсів найрізноманітніший — починаючи від офіційних сторінок міських і обласних адміністрацій та закінчуючи суто розважальними порталами, які слугують місцем спілкування, розміщення приватних оголошень і зібранням ігор on-line. Крім того, міста уанету мають тенденцію до консолідації: існує проект «Міста України», що об’єднує на сьогодні близько 20 сайтів населених пунктів країни, серед яких, крім великих міст, — Бершадь, Боярка, Феодосія, Джанкой і навіть підкиївське Вишневе.

Багато великих міст прагнуть обзавестися суто інформаційним ресурсом, звернення до якого дасть практично повну картину суспільного та культурного життя. Такі, наприклад, сайти «Все про Львів» (www.ipk.polynet.lviv.ua), «Весь Харків» (www.all.kharkov.ua), «Одеський портал» (praktika.com.ua). Особливість таких сайтів — максимальна зручність для користувачів. І справді, тут можна знайти все: від останніх міських новин до порад, де провести вечір.

Але найцікавіші, мабуть, інтернет-«обличчя» невеликих міст, де чітко простежується «фішка» кожного з них. Наприклад, Миргород (www.mirgorod.com.ua) дуже пишається курортами, мінеральною водою, Сорочинським ярмарком та своїм депутатом, представником фракції СДПУ(О) Геннадієм Руденком. Жмеринка Вінницької області (zhmerinka-city.narod.ru) — це залізнична перлина, що має сторічну історію та шкільну сторіночку. Попасна Луганської області (www.popasnaya.net) обзавелася дуже сильним і гарним сайтом, де можна отримати вичерпну інформацію про це місто з 26-тисячним населенням. Творці сайту міста Ясинувата Донецької області (yasinovataya.share.dp.ua) мали на меті позначити «приналежність міста до райського помешкання», створити «взірець спокою та безтурботності. Як у хмарах».

«У кожного воно своє, — зазначається на сайті Миргорода, — тихе або гомінке, старовинне або зовсім молоде, провінційне або урбанізоване, потопаюче в зелені садів або виблискуюче дзеркальними вітринами та неоновими вивісками. І не важливо, як далеко ти від нього зараз, головне — відчуваєш, що любиш його. Адже це — Твоє Місто, місто, де ти народився і виріс. І є ще одна особливість, яка об’єднує їх, усіх таких різних, — це Міста України...»
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:45

Тайм-аут

Телевизионный «Юрьев день»

«НОЧЬ ВЫБОРА» ОТ «1+1»: ТАКИЕ БЫ ДЕБАТЫ ДА ПЕРЕД 31 ОКТЯБРЯ!

Начало на странице "День Украины".
А вот как комментируют ночные телемарафоны после выборов эксперты «Дня»:

Дмитрий КАРПЬЯК, Мостиска, Львовская обл:

Зображення

— В эту ночь я имел возможность смотреть только УТ-1 — телекомпанию «Эра» с включением «7 дней». Небеспристрастность канала была видна уже с начала, с той примитивной просветительской беседы об институте президентства в «7 днях», с реплики Леонида Макаровича — «дело не столько в выборах, сколько в продолжении курса...». Пульс у самой команды в течение ночи был весьма бодр, поддерживаемый не только кофе: начиная с первых сообщений, на этом канале праздновали победу. После первых подач данных из ЦИК они уже заявили в студии, что серьезных нарушений не было. Когда о серьезных нарушениях начал говорить пресс-секретарь комитета избирателей Украины — ему не позволили до конца договорить. Мое впечатление: пришли в студию журналисты с домашними идеологическими заготовками в лучших традициях старой советской журналистики. Вынесли вердикт заранее. Были элементы балагана. Ярче всего это чувствовалось во время соединения с московским телевидением. Ожидал многого от Набоки, но когда он делал свои интервью на вокзале, было ощущение, что ему не дали договорить.

Во время телетрансляций не чувствовалось настроений голосовавшего народа. Я вчера видел людей после голосования — задумчивые, невеселые лица. Они не уверены, что за нужного кандидата голосовали. Главное, что их интересовало: что будет завтра? Не начнут ли опять отключать свет, воду, не начнутся ли опять задержки выплат? Этого в студии не было. Там все было очень легко — как на вечеринке. Этот «ночной коллективный репортаж» являет собой огромный контраст с тем, как это происходило во время выборов в Польше. Там в студии не чувствовалось симпатий, все делалось с намерением проанализировать глубоко каждую новую цифру. Очень поразила негодующая реакция в студии, когда представитель Мороза на вопрос, кому отдаст Александр Александрович голоса своего электората в случае проигрыша, ответил, что «только не Кучме». Странное понимание нравственности. Такое впечатление, словно они служат не со страха, а с удовлетворением. Стоят на стороне силы. Люди без принципов. Вопрос демократичности выборов в той правительственной студии никого не интересовал.

Федор ШЕВЧУК, Бершадь, Винницкая обл.:

— Происходившее в прямом эфире — не причина, а уже следствие предвыборной кампании, проводившейся ТВ.

Наиболее объективно давал информацию «1+1». «Интер» более заангажирован. Тут все подчинено одному лицу. Поэтому более выгодно выглядел «1+1» — там был представлен весь спектр политических сил страны, хотя все равно чувствовалась зацикленность на одном кандидате.

Той ночью ТВ не отражало реального настроения избирателей. Сюжеты об одном-двух людях не дают полной картины. Это был отпечаток не реального настроения массы, а кандидатов, их доверенных лиц, политологов, журналистов. Наконец получили возможность высказаться те, кого раньше не допускали к эфиру. И это еще больше подчеркивало несправедливость того, что происходило раньше.

Дмитрий ПРОХОРОВИЧ Сумы:

— Все было задумано как пир победителей, которые милостиво разрешили на этот раз оппозиции присутствовать на ТВ, полагая, что она уже безопасна. Особенно это чувствовалось на «Интере». Шутка, произнесенная там Табачником: «Сегодня тепло, мороз весь вышел» — грубовата. Все это напоминало игру в одни ворота. Прямой эфир канала «1+1» проходил более демократично. Присутствовали и кандидаты, и политологи, и редакторы СМИ. Лариса Ившина отвечала взвешенно, спокойно, несмотря на кривляние и агрессивную уверенность в своей правоте «пофигизма» журналистов канала.

Эта телевизионная ночь подтвердила, что влияние ТВ на массы огромное — если бы такое шоу, да перед выборами!

К сожалению, влияние местных губернаторов эту атмосферу ТВ не затронуло, — а оно было сильным. Что далеко ходить — моя соседка после выборов спросила: «Я проголосовала против Кучмы — теперь пенсию отберут?» Этот вопрос чрезвычайно был актуален в небольших городках и селениях. Во время прямых эфиров неоднократно муссировался вопрос страха перед белорусским вариантом, тогда как, по- моему, следует опасаться повторения туркменского сценария — с Кучма-баши во главе. Я считаю, что это не-победа Кучмы. Если бы были предоставлены равные возможности для всех кандидатов, уверен, он проиграл бы.

Юрий СЕМЧУК Днепропетровск:

— Символично, что перед началом прямого эфира телеканала «Эра» на УТ-1 показали фильм «Круг близких» Михалкова-Кончаловского об истоках вождизма. Это, конечно, было сделано с определенным «технологическим» расчетом, но мораль этой картины значительно глубже, чем на это рассчитывали те, кто ставил ее в телесетку.

Сначала чувствовалась заангажированность каналов, но уже где-то после двух часов ночи, когда журналисты, политические деятели начали мигрировать по каналам, словно прорвало — стали звучать свободные мысли. Хотя было впечатление, что им бросили кость — их уже в который раз используют.

К сожалению, одиночные сюжеты не воссоздали полной картины настроений населения, которое, по-моему мнению, можно определить как депрессивность при полном иллюзионизме. В обществе воцарилось молчание — а из показанного на телевидении этого не чувствовалось.
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:46

Усе пізнається у порівнянні
Олександр ГРОМОВ, Київ

МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Зображення

Надовго мені запам’яталося містечко Бершадь у Вінницькій області, де довелося побувати у відрядженні. Чисті, охайні вулиці, гарні будинки, жодного довгобуду з похиленим і потемнілим від часу парканом. Люди привітні, доброзичливі, охоче відповідають на твої питання. У ресторані смачні страви й ціни такі ж, як у київських їдальнях. У магазинах хоч і невеликий вибір, але є все необхідне. Свої враження я висловив начальникові районного відділу внутрішніх справ, з яким довелося спілкуватися. І, при розмові з ним, намагався довідатися, якої він думки про свій район, чи відрізняється цей район від інших. «Ні, — відповідає, — ось хіба що керівництво вимогливе, перший секретар райкому партії в них молодий, сумлінний, грамотний».

Молодих керівників у нас і раніше, і тепер можна зустріти чимало, на багатьох посадах і в різних галузях виробництва чи управлінської діяльності. Тут немає нічого виняткового, вони всі старанно беруться до роботи, не ухиляються від своїх обов’язків, прагнуть найповніше виявити свої здібності. І вони також грамотні, бо закінчили навчальні заклади, здобули відповідну спеціальність. А далі, при розмові, я почув наступне: «Тільки шоста година ранку, а наш перший секретар уже на току, у віддаленому колгоспі».

Адже настала гаряча пора жнив і партійне керівництво турбується про збирання зернових. Можна поїхати і в рибне господарство або на тваринницькі ферми, але не зараз, коли в полі достиг урожай. А на току все видно: скільки завезли зерна, як воно зберігається. Тут можна дізнатися і про його кількість та якість, надати підтримку та допомогу тому з працівників, хто цього потребує. Оскільки перший секретар відповідає за весь район, саме йому доведеться доповідати про всі показники вищому керівництву. І нехай він працював у часи тоталітаризму, при єдиній керівній партії, але праця завжди була важливою справою, яка корисна людям і приносить добробут у сім’ї.

Нині, через 15 років після здобуття незалежності, ситуація в українському селі дещо змінилася: знизилась кількість зібраного зерна, зменшилося поголів’я худоби. Як і раніше, молодь виїжджає до великих міст, а іноді навіть за кордон. За цей же період населення України зменшилося майже на п’ять мільйонів, до того ж воно активно поповнюється нелегальними емігрантами, чисельність яких, без сумніву, вимірюється мільйонами. Зростає кількість людей, які зловживають алкоголем, мають небезпечні хвороби. Що ж відбувається з нашою нацією? Куди ми йдемо? Час зупинитися і замислитися над цими проблемами. І відразу виникає питання: «Хто винний?» А винуватці — не мешканці міст, не шахтарі та не селяни, а ті, кому «багато дано» — наші президенти, уряд, парламентарії. Отже, і питати треба з них за всі 15 років нашої незалежності.

Звичайно, велика справа корінної зміни політичних і економічних умов життя вимагала великих зусиль усього суспільства. І основні напрями були обрані вірно: будівництво суверенної, демократичної, соціальної, правової держави. Однак проведена приватизація спровокувала майнове розшарування.

Тепер на телебаченні ми бачимо суперечку народних депутатів, які належать до різних політичних сил, з приводу підвищення цін на газ — хто і коли почав це робити. А насправді виявляється, що за цими словесними баталіями криються інтереси різних бізнесових структур, які ті ж депутати і захищають. Урядовці наголошують на тому, щоб з ними погоджували призначення певних службових осіб, юристи вчитуються в інструкції, щоб не допустити без відповідної візи появи якихось документів, і все це подається як своєчасні та необхідні заходи, що потребують привселюдного обговорення. Проте подібне вирішується в робочому порядку, немає ніякої необхідності виносити його на загальне обговорення. Краще покажіть нам, хто і яким чином ліквідував заборгованість по заробітній платі, домігся її підвищення, де ефективно почали діяти малі підприємства.

Цікаво, як би повів себе в нових ринкових умовах бершадський секретар. Ми не знаємо його нинішніх політичних поглядів, але нам відома його життєва позиція. «Він, — розповідав мені начальник райвідділу внутрішніх справ, — знав і міліцейську роботу, підкреслював необхідність попередження правопорушень, зібране зерно везли на автомобілях заздалегідь визначеними маршрутами, без жодних відхилень...» Чи допустив би він корупцію у правоохоронних органах за умов керівництва, наприклад, районною держадміністрацією? Ні, про це не може бути й мови. Чи дозволив би він у своєму районі будівництво в місцях відпочинку, зневажливе ставлення до запитів і потреб людей? Ніколи. А чи став би зводити багатоповерховий будинок з кам’яними мурами? Важко в це повірити. А найголовніше в тому, що він не допустив би занепаду району, допомагав би налагодити нові виробництва. При ньому відбувалося б одночасно зростання добробуту керівника району та поліпшення життя його мешканців.

Сьогодні досить часто доводиться чути від людей невдоволення існуючими порядками, розпач і байдужість. Але ж щось треба робити, не сидіти, склавши руки і спостерігати, як чужинці, котрі волею випадку з’явилися в Україні, мов голодні хорти, накидаються на рідну мову та щосили прагнуть її принизити, відтіснити на узбіччя скрізь, де це тільки можливо, і нікому їх зупинити. Чи не дійде до того, що назрілі питання будуть вирішуватися на вулиці, знову збереться Майдан, але вже не мирний, а з грізним вітровієм і бурею?

Нещодавно в Києві з лекцією виступив відомий американський політолог Френсіс Фукуяма, який висвітлив тему соціального капіталу. У телепередачі з його участю пролунало визначення, що демократія починається тоді, коли прибуток працюючої людини за рік складає не менше 6000 доларів. А тепер порівняймо ці цифри з нашими прибутками і стане зрозумілим, наскільки далеко ми ще від справжньої демократії. Це і є найбільш повною характеристикою нашого керівництва, парламенту, політичної еліти. Нас «водять за ніс», а самі так захопилися розподілом державної власності, створенням акціонерних товариств, накопиченням майна, що ніколи й озирнутися та поцікавитися, чим живуть люди, що їх турбує.

Безпорадність нашої влади теж знаходить своє пояснення, коли представники нашого національного державотворення дісталися до екранів телевізорів і в стінах парламенту галасують про захист знедолених, б’ють себе у груди, що вони ще себе покажуть, дайте, мовляв, їм лише час, — це не повинно вводити нас в оману, адже, свою недієздатність вони вже продемонстрували і ніякого чуда не станеться, єдиний вихід — зійти зі сцени, оскільки нічого корисного людям від них не дочекатися.

«Потрібні зміни!» — це гасло дзвінко лунало на Майдані, воно є настійною вимогою часу. Ці зміни цілком узгоджуються з розвитком демократії, боротьбою з корупцією, зміцненням законності. Звичайно, якщо вони проводитимуться не на словах, а на ділі. Шлях цих змін — не стихійні заворушення, а такі демократичні заходи, як дострокові вибори, думка громадськості, вимоги політичних партій, профспілок. Потрібна не сумнівна політреформа — це тупиковий варіант, а нова Конституція, прийнята після широкого обговорення не тільки Верховною Радою, а на Всеукраїнському референдумі, в якій би були закріплені права та обов’язки громадян, відображені та захищені всі цінності українського народу, із такими запобіжними заходами, як, наприклад, позбавлення громадянства за злісні порушення та антидержавні дії — щоб ні в кого не виникало бажання сепаратизму під машкарою федералізму чи двомовності. Історичний досвід нашого народу вказує на те, що в Україні має бути президентська форма правління.

Тривожні підсумки 15 років незалежності є цілком закономірними, оскільки ще нікому у світі не вдалося збудувати державу на безнаціональному ґрунті, державу «без керма та вітрил». Україна має бути національною державою, зі своєю мовою, культурою, релігією, пройти період становлення та зміцнення таким чином, як це зробили Німеччина, Франція, Італія та інші країни. Без цього ніякі позитивні зрушення неможливі, а наші надії й сподівання на розквіт держави будуть знищені та розвіяні.

Та чи можна досягти якихось змін? Адже знайдуться й такі, хто почне доводити, що це непотрібне, вказувати на недоліки. Але де ж їх не буває? Проте якщо уявити, що нічого не зміниться і в наступні 15 років, страшно стає навіть подумати, що станеться за цей період.

А хто ж буде змінювати? Є кому — народу, який прагне, щоб керівництво держави думало і про них, дбало про їхні потреби. А на кого ж покладатися, кому віддати свої голоси? Теж є кому — це націоналістичні, патріотичні партії та організації, люди, яким не байдужа доля України. Тільки вони зможуть вивести нашу країну на шлях економічного розвитку та добробуту, зупинити зубожіння людей і налагодити нормальне життя суспільства. У цьому зацікавлені як громадяни України, так і національні меншини, які проживають на її території, оскільки усі вони в однаковій мірі потерпають від безладдя, корупції та безгрошів’я. Чим швидше така думка оволодіє масами нашого населення, тим краще буде нам усім.
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:46

Не дом и не улица
Как выглядят города Украины в Интернете
Екатерина ЗОРКИНА, «День»

Не секрет, что с каждым годом высокие технологии все активнее входят в повседневную жизнь. Казалось бы, совсем еще недавно, всего-то полстолетия назад, можно было наблюдать общий сбор у соседа в коммуналке на просмотр телевизора. Другой сосед был предметом всеобщего восхищения и зависти, поскольку был владельцем вершины технической мысли — холодильника. Со временем в повседневный обиход вошли видеомагнитофоны, мобильные телефоны, компьютеры, появление которых породило всемирную сеть — Интернет… Впрочем, нет смысла углубляться в историю, достаточно привести следующие данные: на сегодняшний день в мире количество пользователей интернета превышает полмиллиарда, а число всевозможных сайтов возрастает практически ежедневно. Свой адрес «не в доме и не на улице» стремится иметь каждая компания, каждое издание, даже каждый известный человек. Чего уж говорить о таких крупных скоплениях компаний, изданий и известных людей, как города. Приятно видеть, что Украина в этом вопросе вовсе не отстает от Запада, и практически каждый населенный пункт нашей страны имеет не только географические координаты, но и постоянное местоположение в интернете, проще говоря — собственный сайт.

Путешествие, или, как говорят бывалые интернетчики, веб-серфинг по Украине-сетевой, может занять не один день. Ведь каждый областной центр имеет более сотни сайтов, не говоря уже о Киеве, где в сети представлен практически каждый район. Спектр интернет-ресурсов самый обширный — начиная от официальных страниц городских и областных администраций и заканчивая сугубо развлекательными порталами, служащими местом общения, размещения частных объявлений и собранием игр on-line. Кроме того, города уанета имеют тенденцию к консолидации: существует проект «Города Украины», объединяющий на сегодняшний день около 20 сайтов населенных пунктов страны, среди которых, помимо крупных городов, — Бершадь, Боярка, Феодосия, Джанкой и даже подкиевское Вишневое.

Многие крупные города стремятся обзавестись чисто информационным ресурсом, обращение к которому даст практически полную картину общественной и культурной жизни. Таковы, к примеру, сайты «Все о Львове» (www.ipk.polynet.lviv.ua), «Весь Харьков» (www.all.kharkov.ua), «Одесский портал» (praktika.com.ua). Особенность таких сайтов — максимальное удобство для пользователей. И действительно: здесь можно найти все: от последних городских новостей до советов, где провести вечер.

Но интереснее всего, пожалуй, интернет-«лица» небольших городов, где четко прослеживается «фишка» каждого из них. Например, Миргород (www.mirgorod.com.ua) очень гордится курортами, минеральной водой, Сорочинской ярмаркой и своим депутатом, представителем фракции СДПУ(О) Геннадием Руденко. Жмеринка Винницкой области (zhmerinka-city.narod.ru) — это железнодорожная жемчужина, имеющая столетнюю историю и школьную страничку. Попасная Луганской области (www.popasnaya.net) обзавелась очень мощным и красивым сайтом, где можно получить исчерпывающую информацию об этом городе с 26-тысячным населением. Создатели же сайта города Ясиноватая Донецкой области (yasinovataya.share.dp.ua) ставили своей целью обозначить «принадлежность города к райской обители», создать «образец спокойствия и беззаботности. Как в облаках».

«У каждого он свой, — говорится на сайте Миргорода, — тихий или шумный, старинный или совсем молодой, провинциальный или урбанизованный, утопающий в зелени садов или сверкающий зеркальными витринами и неоновыми вывесками. И не важно, как далеко ты от него сейчас, главное — чувствуешь, что любишь его. Ведь он — Твой Город, город, где ты родился и вырос. И есть еще одна особенность, которая объединяет их всех таких разных, — это Города Украины...»
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:47

Власть серости есть зло
Сегодня подытоживаем результаты пятой (последней) недели конкурса «Эксперт «Дня» в номинации «Три лучшие журналистские публикации недели». Ими стали:

— Владимир ЗОЛОТОРЕВ «КОМУ НУЖНЫ ЭТИ ВЫБОРЫ?» («День», № 156)

— Владимир ВОЙТЕНКО «НУ ЧТО, КАЗАЛОСЬ БЫ, СЛОВА...» («День», № 155)

— Федор ШИРОКОВ «ОПУСКАНИЕ РАЗУМА» («День», № 157).

И по традиции — помимо наиболее удачных ваших откликов на статьи-победители, приводим и рецензии на те работы, которые по количеству полученных «за» ненамного отстают от них.

Имена же журналистов, получивших наибольшее количество читательских откликов на свои статьи в течение всех пяти недель, будут названы в юбилейном (в связи с нашим трехлетием) выпуске газеты за 17 сентября. А в субботнем номере «Дня» читайте большую подборку аналитических размышлений читателей, касающихся «плюсов и минусов претендентов на пост президента страны» — третьей темы конкурса «Эксперт «Дня».

Владимир ЗОЛОТОРЕВ «КОМУ НУЖНЫ ЭТИ ВЫБОРЫ?» («День», № 156)

Правовой ликбез автора заслуживает благодарности, особенно в нашем хаосе перманентного структурирования, где специалисту тяжело разобраться во всех нюансах и перипетиях общественных изменений. Названные симптомы болезни «политической безответственности» лечатся. Но на это нужно время — пока не созреет средний класс, и биологическая, здоровая мотивация личностей не начнет функционировать в ее нормальных, естественных проявлениях. А так — бесполезно ожидать появления отработанной политической модели.

В Америке, Европе тоже был свой тернистый путь становления политических структур. Но ведь любой ценой хочется ускорить процесс, бросив на чашу весов наши тысячелетние роды Государственности. За этими проявлениями «детской болезни», подкрепленными наблюдениями В.Золоторева, есть предчувствие (перефразируя В. Ленина), что «Украина беременна президентом-мессией». Дал же нам Бог независимость, значит и Вашингтона даст.

Юрий СЕМЧУК, историк
Днепропетровск
Вновь поражает своим профессионализмом В. Золоторев. Оказывается, мы живем не просто в стране дураков, а в стране дураков украинского происхождения. Никто ни за что не отвечает, или уже правдой является сказка с министерским портфелем? Куда идем и что делать? Ждать? Нет, хватит, октябрь на носу.

Михаил ГОЛОВЕНКО, милиционер
с. Монастырок Львовской обл.
Владимир ВОЙТЕНКО «НУ ЧТО, КАЗАЛОСЬ БЫ, СЛОВА...» («День», № 155)

Я убежден, что украинский язык является фундаментом и гарантом государственности Украины. Именно он станет основой объединения людей вокруг общенациональной идеи по возрождению и расцвету духовности и экономического развития государства.

Мне непонятно, почему кандидаты в президенты не делают основной упор на этот фактор. Наверное, боятся потерять голоса русскоязычного населения. Но мой опыт работы в большом производственном коллективе говорит, что рабочие и инженерно-технические работники среднего звена управления понимают важность и необходимость государственности украинского языка, т.е. они — «за». «Против» — только директорский корпус крупных предприятий, присланный «на должность» в свое время Москвой. Они приехали на время и вернутся на свою родину, как только исчезнет возможность «делать деньги». Это они и их окружение сеют зерна ностальгии: «Как же хорошо жилось при социализме». Им действительно жилось хорошо тогда. Но они лицемерят: им сейчас живется еще лучше. Иначе бы они уже давно уехали. Распознать их очень легко: не зная ни одного слова по-украински, они, криво улыбаясь, спрашивают: «Ну и что вам дала ваша «незалежность»?» Они никогда не говорят «независимость».

Но таких людей наберется у нас максимум 2%. Не им решать нашу судьбу.

Виталий ЧЕРНЫШ, пенсионер
Днепродзержинск
Можно полностью согласиться с мнением профессора В.Войтенко о том, что украинская интеллигенция должна, в первую очередь уделять внимание проблемам украинского языка. Конечно, и на восьмом году независимости нашего государства еще только формируется национальная элита, а потому мы можем позавидовать нашим ближайшим соседям — России и Польше, где национальная элита сформирована, и язык своего народа они берегут и обогащают. А у нас и сегодня актуальны слова М. Драгоманова: «Но русский язык является родным... для нашей обычной интеллигенции». Малороссийство и поныне сидит в каждом из нас.

Для преодоления проблем украинского языка решающим фактором является постепенная, но неуклонная украинизация всей сферы образования и содействие со стороны государства украинскому книгоиздательству.

Валентина МИЩУК, радиотелефонист
Луцк
Федор ШИРОКОВ «ОПУСКАНИЕ РАЗУМА» («День», № 157)

То, что в СССР труд ученого оценивался в 50 руб. аванса и 70 руб. зарплаты — известно. Поэтому то «уплывали» и «уплывают» мозги за границу... Или же, например, кто у нас получал государственные квартиры? Конечно же, чиновники и гегемон — рабочий класс, а ученым «предоставляли» ЖСК (жилищные кооперативы), потому-то и ехали на заработки во все концы «необъятной» интеллектуалы. Потом вельможи решили, что можно их использовать и на местах: создали МЖК (молодежный жилищный кооператив), работайте, мол, на новостройках родного города и за 2 года заработаете квартиру! Если бы так: отработали ученые строителями уже едва не 10 лет назад, а квартир до сих пор не имеют и ходят горемычные по судам и сановникам, ища справедливости, вместо того, чтобы укреплять государство высокими технологиями... И малый и средний бизнес двигают люди высокообразованные, энергичные, талантливые — это те интеллектуалы, которые закалены «выживанием» еще в доперестроечные времена. Но теперь государство их душит сверхвысокими налогами...

Анна ОПАНАСЕНКО, пенсионерка
Киев
Андрей ПЕХНИК «КАК ПОБЕДИТЬ НА ВЫБОРАХ В УКРАИНЕ...» («День», № 156)

Автор публикации раскрывает содержание политической саморекламы партий, кандидатов в депутаты и президенты. Политическая реклама деятельности «делания избирателей», согласно которой «публика» не состоит из активных и сознательных граждан, направлена на то, чтобы заставить потенциального избирателя стать потребителем популистских лозунгов (автор приводит целый ряд таких лозунгов, например: «Мы — за народ!», «Весна. Пора менять власть», «Будем здоровы!» и так далее). Важно понять влияние рекламной политической стратегии на разрушение внутреннего содержания жизни, на упадок символических структур вне «я». Это разрушительное влияние образовывает новый код, который смущает, не дает покоя, основывается на языковых и визуальных знаках, то есть воздействует на подсознательный уровень человеческой психики. Автор публикации предостерегает избирателей не попадаться на крючок популистских лозунгов, какой бы тяжелой не была бы жизнь, потому что на тяжелой жизни граждан популисты и демагоги спекулируют, чтобы оказаться у «корыта».

Игорь КАРИВЕЦ, аспирант ЛГУ
Львов
Александр БЕЗРУКОВ «ПОЛИТИЧЕСКИЙ ТАЛАНТ, ИЛИ ЗАМЕТКИ ДИЛЕТАНТА» («День», № 155)

Противоречивой, но интересной является эта статья. Автор правильно пишет, что власть серости (а на протяжении моей жизни она всегда была таковой) есть зло, поскольку руководить государством и обществом должны талантливые люди. Следует согласиться с ним и в том, что талантливый человек может иметь большой авторитет, если даже не будет занимать официальной должности. Примером является известный политик последних лет бывшего Союза академик Сахаров. И, наконец, автор правильно пишет о том, что народ не верит власти и не воспринимает серьезно ее действия. Простые люди считают, что она все делает не для народа, а для себя. Народные депутаты и правительственные чиновники это мнение о себе подкрепляют тем, что постоянно отстаивают и увеличивают количество привилегий, которые для себя установили. Поэтому каждый рядовой гражданин все больше и больше убеждается: нужно полагаться только на себя, а не на государство, его чиновников и депутатов.

Татьяна ЩЕРБИНА, инженер-строитель
Киев
«ПОЧТА «Дня» («День», № 157)

Интересные, иногда противоположные мнения читателей о состоянии украинского языка в Украине. И это очень хорошо, потому что свидетельствует о незаангажированности газеты. Стоит и в дальнейшем практиковать подобные страницы (и тематические, и сборные), так как газета сильна своими читателями и их письмами.
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:47

«Жодного дня без «Дня»
Михайло КОЛЬЧЕНКО, міський голова Бершаді, Вінницька область

Зображення

Про газету «День» дізнався зовсім недавно — прикро, що дуже багато втратив, пропустивши стільки цікавого. Хтось скаже, що міському голові невеликого райцентру в глибинці ця газета не дуже й потрібна, бо у ній майже не пишеться про наші одвічні проблеми — передусім комунальні, з якими доводиться мати справу щоденно. Основне завдання і голова, і депутати вбачають у тому, щоб мешканці міста не відчували перебоїв ні у постачанні тепла, води, ні в інших аспектах життя. Повірте, хоч містечко наше маленьке, та проблеми доводиться долати серйозні. І, між іншим, турбуватися про духовний розвиток краян. Себто зміст діяльності органів місцевого самоврядування не зводиться лише до матеріальних аспектів буття. Життя довело, що керівники територіальних громад повинні читати не тільки профільні видання. Хоча я б поставив «День» в один рівень із профільними і навіть вище.

Так склалося, що земляки знову виявили мені високу довіру, вдруге обравши на відповідальну посаду. І коли недавно взяв до рук газету «День», зрозумів, що це видання стане для мене хорошим порадником, тут знайду відповіді на багато запитань, які ставить перед нами час.

Мені імпонує універсальність, вдумливість, інтелігентність газети. Подобаються матеріали на історичні теми, розповіді про цікавих людей, у тому числі про земляків. А ще захоплююся тим, що автори видання вільно висловлюють свої думки й на відміну від інших газет не бояться викликати невдоволення можновладців. Газета по-справжньому незалежна, що й приваблює. Думаю, що кількість читачів, які, так само, як я, не можуть обійтися жодного дня без «Дня», збільшуватиметься. Мені ж газета стала потрібна і для роботи, і для душі. Хай же світлими будуть усі дні для творців «Дня»!
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:48

Кожний день – як останній
Михайло Безсмертний на фронті й не сподівався вижити
Тетяна КОТИК, журналіст, Київ

Зображення

НЕЗАБАРОМ МИХАЙЛО СЕРГІЙОВИЧ ВІДСВЯТКУЄ СВОЄ 96-РІЧЧЯ

Михайло Сергійович Безсмертний, мешканець міста Бершадь Вінницької області, не надивується, як йому вдалося пройти всю війну і залишитися живим. Либонь, вижити допомогло його прізвище. Хоч його дядько, Яків Безсмертний, загинув вже на початку війни. А батьки Михайла Сергійовича отримали похоронку на сина і вже не сподівалися на його повернення. Але доля розпорядилася по-своєму. І обличчя батька, водночас налякане й щасливе від того, що син повернувся не з війни, а з «того» світу, назавжди закарбувалося в пам’яті ветерана.

Про страшні події війни сьогодні чоловікові нагадують численні шрами і травми. Поранення ноги, руки, голови, отримані на полі бою, ніколи не дадуть позбутися кошмарних спогадів. Однак не лише тілесні рани часто подумки повертають ветерана в далекі 40-ві роки. Ятрять душу й болючі спогади, пов’язані з тяжкими випробуваннями, які доводилося долати заради життя, і не тільки свого.

Особливо важким видався початок війни. Михайло Сергійович у червні 1941 року проходив військову службу у Вінниці. Про початок війни він почув не від своїх командирів, а від цивільних мешканців міста. Частину, в якій служив наш герой, направили на фронт під місто Стрий. Михайло Сергійович пригадує, як глухої ночі їх освітили прожектори з німецьких літаків, і почався обстріл. Виявилося, що прицільний вогонь по своїх військах наказали відкрити радянські офіцери. Складалося враження, що дії радянської артилерії та німецьких літаків були узгоджені. Під час обстрілу Михайла Сергійовича поранило, і він потрапив до госпіталю. Ветеран пригадує, що в перші місяці війни панувала приреченість. Офіцери давали незрозумілі накази, здавалися в полон, а іноді навіть діяли за вказівкою німців. Госпіталь не встигли евакувати, і Михайло Сергійович разом з іншими пораненими опинився в полоні.

44-го, після визволення з табору для військовополонених, його знову забрали на фронт.

«На фронті завжди був готовий до смерті — не зараз, то через годину чи день. Навіть не думав, що виживу», — з болем згадує Михайло Сергійович. — Важко було, часто доводилося недосипати й недоїдати, але ж це фронт: день і ніч на полі бою, в окопі чи в лісі».

Чоловік пригадує випадок: коли ступили на територію Болгарії, потрапили в облогу до німців. Вороги перейшли мостом Дунай та підірвали міст: відступати було нікуди. Батальйон опинився в оточенні. Аби вижити, вдавалися до всіх можливих методів. Ввечері оркестр грав якомога гучніше, солдати створювали видимість присутності великого людського натовпу. Та все ж довго утримувати ворога в омані не вдалося. Люте протистояння було неминуче. Отримавши в бою тяжке поранення, Михайло Сергійович опинився в госпіталі. Важко поранений, непритомний — так довелося йому зустріти довгоочікувану і так самовіддано виборювану перемогу.

Зате сьогодні Михайло Безсмертний жодного параду, присвяченого Дню Перемоги, не пропускає. Готується до нього напрочуд старанно та відповідально. Дістає з шафи військову форму, а також численні медалі. А їх у нього чимало. Ордени Червоної Зірки, Великої Вітчизняної війни, «За мужність», медаль «За відвагу» та багато інших нагород з гордістю носить ветеран.

Незабаром Михайло Сергійович відсвяткує своє 96-річчя. На схилі літ він хотів би лише одного — аби молоде покоління усвідомило вагу відважних вчинків солдат, які віддали життя і здоров’я за свободу та краще життя майбутніх поколінь.
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:55

Коротко / УКРАЇНА
Група ще попрацює

На вчорашній день покладалися великі надії: Ющенко і Янукович повинні були поставити крапки над «i» та назвати дату виборів, але все закінчилося черговим «пшиком». Після довгих переговорів у Секретаріаті до преси вийшли лише секретар РНБО Іван Плющ і віце-прем’єр Микола Азаров. Вони й повідомили журналістам, що робоча група з підготовки до виборів має продовжити свою роботу ще на день—два. «Дату дострокових виборів буде названо після досягнення остаточних домовленостей на робочій групі», — зазначив секретар РНБО.

У принципі, такий результат можна було передбачити. Ще вранці на засіданні Кабміну Віктор Янукович знову завів свою«стару пісню» про те, що дострокові вибори можуть пройти лише після відповідної ухвали Конституційного Суду. «Вибори можуть відбутися лише в одному випадку: якщо для цього є законні підстави», — заявив він. Тож можна зрозуміти, в якому настрої прем’єр їхав на Банківську. Одним словом, на радість комуністам і соціалістам, криза затягується на невизначений час. Олена ЯХНО, «День».

Меморіал жертвам Голокосту у Бершаді

Сьогодні у місті Бершаді Вінницької області відбудеться урочисте відкриття меморіалу жертвам Голокосту. Його встановлено у центрі міста, на вшанування пам’яті загиблих у роки Другої світової війни мирних жителів (більше 20 тисяч євреїв у 26 населених пунктах району). Виготовлення та встановлення меморіалу стало результатом спільних зусиль Асоціації колишніх в’язнів концтаборів та гетто (США), місцевої єврейської громади, органів місцевого самоврядування та Міжнародного центру толерантності Олександра Фельдмана, яким два роки тому було започатковано проект «Пам’ять і вдячність». За цей час вже встановлено 16 монументів у 11 областях України.

Олександр Скипальський став заступником голови СБУ

Президент України Віктор Ющенко призначив Олександра Скипальського заступником голови Служби безпеки України, повідомляє «Українська правда». Голова держави звільнив Олександра Скипальського з колишньої посади — заступника голови СБУ й начальника управління СБУ в Донецькій області. Нагадаємо, Віктор Ющенко позбавив начальника управління СБУ в Донецькій області статусу заступника голови СБУ.

Дніпропетровці радять не поспішати

Депутати Дніпропетровської облради не втрачають надію напоумити Президента В. Ющенка. Після короткого обговорення на сесії, вони знову прийняли звернення з проханням скасувати другий указ про розпуск Верховної Ради і проведення дострокових виборів. «Обласна рада, — пишуть в своєму посланні народні обранці, — вважає непереконливими і безпідставними аргументи щодо дострокового припинення повноважень Верховної Ради України. Прагнення будь-яким способом розпустити всенародно обраний парламент не можна розцінити інакше, як спробу дестабілізувати ситуацію в суспільстві, перешкодити позитивним змінам, які відбуваються в економічній і соціальній сферах». Депутати вважають, що достроковий розпуск парламенту вселяє у виборців недовіру до державної влади як такої, до її здатності знаходити компромісні рішення, незважаючи на різні політичні погляди і інтереси, до прагнення працювати на єдину мету — благо громадян України. У той же час, появу другого указу Президента дніпропетровські депутати розцінюють як непряме визнання главою держави своїх помилок, допущених при виданні першого указу. Цей крок В. Ющенка, вважають вони, підтвердив і правильність звернення до нього Дніпропетровської облради, яке було прийняте місяць тому. У ньому народні обранці також волали до розуму Президента, закликаючи його не робити поспішних і необдуманих кроків. «Наші звернення до голови держави, — сказав, виступаючи на сесії, голова обласної ради Юрій Вілкул, — не є ультиматумом. Просто ми небайдужі до того, що відбувається в нашій державі». Дніпропетровські депутати вважають, що мудра порада — спочатку все зважити, а потім вже діяти — ще нікому не зашкодила, не зашкодить вона і Президенту України. Адже, хоч як там було, країна вже має два Генеральних прокурори, два голови Центрвиборчкому — так і дивись, буде два парламенти і два уряди. Вадим РИЖКОВ, «День».

У Миколаєві відкрили Музей міліції

Нещодавно в Миколаєві після п’ятнадцятирічної перерви знову запрацював Музей історії міліції.

«Ще в 1969 році це була маленька кімната, яка вміщувала в собі невеличку кількість матеріалів стосовно історії міліції, — розповів директор музею В.Петров. — Але з часом самі ж ветерани органів внутрішніх справ власноруч збирали речі, різні документи, фотокартки, — все, що могло б хоч якось розповісти нащадкам про історію правоохоронних органів, яким вони присвятили все своє життя». Зараз Музей — це велика зала, яка вміщує в себе декілька експозицій. Тут представлене зародження та становлення української міліції, ще починаючи з часів правління Центральної Ради. Також зберігається холодна та вогнепальна зброя, яку вартові правопорядку в різний час вилучили в злочинців. Звісно, представлено й експозицію стосовно Великої Вітчизняної війни, на якій деякі ветерани знайшли фотографії, де вони зображені ще молодими солдатами, повідомляє прес-служба ЦЗГ УМВС в Миколаївській області.
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Повідомлення Korespondent » 03 серпня 2011 14:55

О синдроме вечного безделья и болезни хуторянок
Подготовила Александра ЛАВРИНЕНКО, «День»

Тремя лучшими публикациями четвертой недели конкурса «Эксперт «Дня» по количеству представленных читательских голосов стали:

— Константин КРУПСКИЙ, Игорь МАНЧЕНКО «ПРИЗРАК БРОДИТ ПО СТРАНИЦАМ» («День», №152)

— Татьяна КОРОБОВА «ПОСЛЕДНИЙ АККОРД ЛЕТНЕЙ ГАСТРОЛИ» («День», №150)

— Клара ГУДЗИК «ПОЧЕМУ? ПОЧЕМУ? ПОЧЕМУ?» («День», №153)

Кроме отзывов на эти статьи, вы имеете возможность познакомиться и с наиболее удачными читательскими отзывами на то, что напечатано в «Дне» с 17 по 21 августа.

Константин КРУПСКИЙ, Игорь МАНЧЕНКО «ПРИЗРАК БРОДИТ ПО СТРАНИЦАМ» («День», №152)

Насчет схожести между собой тоталитарных режимов нет смысла дискутировать. Моему отцу пришлось побывать как в тюрьме гестапо, так и на Лубянке, и в Лефортово. При приеме в эти «гостеприимные» заведения заключенные проходили абсолютно одинаковые процедуры. Сдача поясов от брюк, шнурков от ботинок, проверка полости рта и анального отверстия, стрижка наголо. Принимавший отца гестаповец удивился отцовской подготовленности, а когда узнал о его опыте советского зека, то записал в свою книжку советское ноу- хау — выдергивать гвозди из ботинок. Дело в том, что эти господа друг у друга учатся. Отсутствие философии в деле, в жизни, игнорирование определенных постулатов сделало наших многих «политиков» политиканами. Философия им служила и служит лишь прикрытием, а они, оставаясь обыкновенной хунтой, никогда не были ни коммунистами, ни социалистами.

Дмитрий ПРОХОРОВИЧ, пенсионер
Сумы
Прекрасное разъяснение и предупреждение тем, кто жаждет вернуться в прошлое, в сказку, которую якобы потеряли. Но нельзя во второй раз создать эту «сказку». Потому что опять будут сплошные дефициты, преследования инакомыслящих, репрессии, голод и все другое, что было характерным для «развитого» или «развернутого» социализма. И авторы делают правильный вывод о том, что не стоит гоняться за идеологическими призраками. Если мы дружно возьмемся за обработку своего сада, то, бесспорно, дождемся весомых плодов.

Федор ШЕВЧУК,
заместитель редактора газеты «Бершадський край»
г. Бершадь, Винницкая обл.
Татьяна КОРОБОВА «ПОСЛЕДНИЙ АККОРД ЛЕТНЕЙ ГАСТРОЛИ» («День», №150)

Это ответ на вопрос «Одобряете ли Вы участие звезд эстрады и деятелей искусства в предвыборных кампаниях»? Ответ всенародной Хуторянки мы уже знаем. И что тут еще можно сказать. Наши звезды хотят жить не хуже заграничных: иметь богатые дома, ездить на дорогих автомобилях. Только там все это зарабатывается. Там талант должным образом оценивается, а у нас нужно служить, угождать, подстраиваться. В противном случае твой талант будет невостребованным, хорошо, если не изгнан или загнан. Таковы реалии, а власть имущие их же и создают, питают, поддерживают и используют. В таких случаях от бессилия хочется кричать. Нас хоть и большинство, а противостоять наглому натиску не можем. Раздавят.

Благодарю уважаемую мною Татьяну Коробову за смелость и мужество. Успехов ей. В каждой газете я ищу прежде всего ее материалы.

Анна ЮРЧЕНКО, журналист
Новомосковск
Госпожа Коробова подталкивает к мысли, что частые прогулки с известными артистами (Ротару, Киркоров, Ванесса Мэй) или участие в концертных шоу (КВН, Каховка) Леонид Кучма использует для того, чтобы при новом президенте ему не отказали в должности министра культуры и искусств Крыма. Иначе — почему бы не прогуляться к бастующим шахтерам, на поля, где осыпается несобранное зерно? Пока что призывы голосовать за Кучму раздаются только на концертах, да и то только на тех, что под «патронатом».

Павел ДРОНЬ, безработный
Монастыриска, Тернопольская обл.
Гелий ЧЕРНЫЙ «ИДЕЯ ПРЕОБРАЗОВАНИЯ СТРАНЫ ДОЛЖНА УВЛЕЧЬ МОЛОДЕЖЬ» («День», №150)

Автор статьи поднимает актуальную тему о месте молодежи в Украине, призывая ее учиться. Однако автор не говорит о качестве обучения. Изменилось ли качество обучения с введением оплаты за него? Нет. Так называемые «престижные» специальности, упомянутые автором — экономист, финансист, законодатель и т. д. — являются только масками образованности. Вообще, обучение без внутреннего содержания превращается в позорное образование.

Молодежь у нас учится лишь бы как — несерьезно, потому что уверена: не знания определят ее будущее, а связи, и умение приспособиться к обстоятельствам. То есть, наши высшие учебные заведения готовят приспособленцев, а не творческих лидеров для новой Украины, способных строить демократию и рыночную экономику и вытеснить коммунистически-комсомольскую номенклатуру из экономических, финансовых, юридических структур.

Игорь КАРИВЕЦ, аспирант ЛГУ
Львов
Евгений БРУСЛИНОВСКИЙ «ЛАМПА ДНЕВНОГО СВЕТА» («День», №151)

Автор поднял проблему нашей закостенелости и безразличия, вечного лентяйства и стенания при здоровом теле.

Признаемся — подсознательное отвращение к церебральникам таится не в нескоординированности движений больных, а в их открытом нерве жизни, стремлении к совершенствованию, титанической борьбе за гармонию.

И на фоне этих Людей проступается наше ничтожество.

Юрий СЕМЧУК, историк
Днепропетровск
Виктор ЗАМЯТИН «В НЬЮ-ЙОРКСКОМ БАНКЕ НАЙДЕН СЧЕТ «РУССКОЙ МАФИИ»? («День», №154)

Иногда создается впечатление, что господин Замятин или живет на Западе, или же каждое утро просматривает свежие «Times» и «Herald Tribune» — настолько органично он освещает события, связанные с Западом, и даже эмоциональное отношение капиталистов к «постсоветовцам», а особенно — к России.

Станислав ЛЮДКЕВИЧ, студент
Киев
«ПОЧТА «Дня» («День», №149)

Ответы читателей на конкурсные темы и названия лучших публикаций «Дня» за неделю вызвали интерес и заставили перечитать все заметки. Приятно отметить, что много отзывов присылает молодежь. Это подтверждает, что я не ошибся с выбором своей газеты. Если молодежь старательно рецензирует газетные публикации и присылает свои экспертные выводы, то это значит, что у Вашей газеты есть будущее. Живое общение читателей и редакции, проводимое на страницах «Дня», позволяет всем участвовать в создании авторитетной газеты, которую не только читают, но любят и уважают. Именно этого и желаю Вашей газете «День».

Ростислав ДЗУНДЗА, бакалавр философии и теологии
Калуш, Ивано-Франковская обл.
Клара ГУДЗИК «ПОЧЕМУ? ПОЧЕМУ? ПОЧЕМУ?» («День», №153)

На интересные размышления наводит эта статья. Как-то, ведя политическую дискуссию о приоритетах развития, поставил в пример Польшу. Мол, за такое короткое время — и такой прыжок в развитии экономики, науки, культуры. Мы едем туда на заработки и покупаем их продукты. На что услышал: «Но если бы не Украина, то не было бы Польши. Они же вывозят из Украины все, начиная от телевизоров и заканчивая хлебом». Так. Они воспользовались этой ситуацией, как говорят, оказались в нужный момент в нужном месте. Поляки нашли себя, они знают, что им надо, и у нас они ничего не воровали. А почему мы не можем создать таких условий, и воспользоваться ими? Почему?

Михаил ГОЛОВЕНКО, милиционер
с. Монастырок, Львовская обл.
Алла АНТИПОВА «ДЕСЯТЬ ДЕТЕЙ ПРОДОЛЖАЮТ ЗАБАСТОВКУ ВМЕСТЕ С МАТЕРЯМИ» («День», №151)

В статье рассказывается о лагере женского похода «Крик души» под Луганском. Вместе с матерями здесь находятся дети, большинство из которых — учащиеся.

Забастовщики не приняли условий — получить зарплату товарами и продуктами, потому что семьям нужны «чистые» деньги. Ведь на пороге учебный год — детей нужно одеть, обуть, обеспечить учебниками. Дети должны обязательно пойти в школу, ПТУ, нельзя допустить того, чтобы они продолжали бродить как беспризорные.

Не укладывается в голове такой факт, что, например, семья может жить, не получая зарплату двадцать месяцев. Как же так можно жить? Неужели у нашего правительства нет души и сердца, что оно никак не реагирует на такое?

Среди женщин-забастовщиков есть мать с грудным ребенком. От хорошей жизни она пошла на такой поступок? Просто сердце кровью обливается, читая это. Готова бросить клич среди пенсионеров о помощи забастовщикам, и они, уверена, при всех своих мизерных пенсиях, которые можно назвать подачками государства, помогут таким же бедным работающим, поддержат их.

Спасибо газете «День», что она смело рассказывает на своих страницах о всех наших горестях и радостях.
Korespondent
Патріот міста Бершадь
Патріот міста Бершадь

Далі

Повернутись до МІСЬКІ НОВИНИ, ПРО БЕРШАДЬ ПИШУТЬ...

Хто зараз онлайн

Користувачі, які зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів